Capoeira? Najlepszy sposób na zbędne kalorie, w dodatku za darmo

W Gdańsku rusza akcja „Capoeira w mieście”. Każdy może spalić zbędne kalorie i poznać podstawy brazylijskiej sztuki walki, zupełnie za darmo w asyście profesjonalnych trenerów.


Lato to świetna okazja by ruszyć się sprzed telewizora czy komputera, wyjść na świeże powietrze i zażyć trochę ruchu. Organizatorzy projektu „Capoeira w mieście” serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego „ruszania się”. – Każdy może przyjść, wystarczy zabrać tylko strój sportowy, coś do picia i odrobinę chęci – mówi Kamil Niemiec, trener capoeira. – W ramach treningów będzie można poznać podstawy capoeira, czyli brazylijskiej sztuki walki, tańca maculele, samby, spróbować akrobacji czy wspólnie pobiegać.


Organizatorzy akcji przygotowali różnorodne treningi otwarte dla każdego, skierowane do osób początkujących, które chcą spalić trochę kalorii, poprawić samopoczucie, koordynację i kondycję. Treningi będą odbywały się dwa razy w tygodniu, zawsze na świeżym powietrzu, w różnych miejscach w Gdańsku. – Zajęcia przygotowaliśmy tak, żeby były odpowiednie dla wszystkich, zarówno dla osób, które na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju sportem, jak i dla osób zupełnie początkujących, które ostatnią przygodę z ruchem miały na zajęciach w-f w szkole – mówi Bogdan Janiak, instruktor capoeira. – Tak naprawdę bowiem capoeira jest dyscypliną ogólnorozwojową. Rozwija koordynację ruchową, kondycję, elastyczność ciała, spala tkankę tłuszczową i sprzyja kształtowaniu całej sylwetki. Dlatego jest właściwa dla każdego, niezależnie od sprawności czy wieku.


Założeniem projektu jest zachęcenie ludzi do tego, by ruszyli się sprzed telewizora czy komputera, wyszli z domu i spróbowali się „poruszać”. Aktywny wypoczynek w mieście, w parku, na plaży, a nawet na siłowni czy sali gimnastycznej może przynieść wiele pozytywnych skutków. Nigdy nie jest za późno, by zacząć.


Czym jest capoeira?

Capoeira jest to niesamowite połączenie sztuki walki, tańca, muzyki, rytmu, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Capoeira to sport i kultura. To zdrowy tryb życia. Zajęcia Capoeira to również świetna zabawa a także kreatywny sposób spędzenia wolnego czasu.


Ćwiczyć ją mogą wszyscy – bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Zajęcia Capoeira zapewniają kreatywną formę rozrywki i świetną zabawę. Podczas zajęć sportowo-rekreacyjnych Capoeira uczestnicy poznają własne ciało, rozwijają gibkość, sprawność, szybkość i koordynację. Regularne treningi zapewniają zdrowie, radość, relaks fizyczny i psychiczny. Jak powiedział znany mistrz Capoeira Mestre Pastinha „Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie powinni jej ćwiczyć tylko ci, którzy nie chcą”


Plan zajęć w ramach cyklu „Capoeira w mieście”
21.08. środa godz. 17:30 Okolice Zielonej Bramy – Capoeira + maculele
24.08. sobota godz. 14:00 Centrum Sportowe Armada, Al. Grunwaldzka 345 – Roda Aberta
27.08. wtorek godz. 18:00 Wrzeszcz, plac przed Cristalem – Capoeira + samba
30.08. piątek godz. 18:00 Molo na Zaspie  – Capoeira biega (trasa ok. 4km)
31.08. sobota godz. 13:00 Galeria Przymorze (przed wejściem)- Capoeira


W pozostałe dni, codziennie od poniedziałku do piątku, treningi dla wszystkich odbywają się w Centrum Sportowym Armada przy ul. Grunwaldzkiej 345 w Gdańsku. Szczegółowe informacje można też uzyskać bezpośrednio u trenerów: Kamil Niemiec – 509-917-004, Bogdan Janiak – 608-600-437.

 

Foto: Bartosz Hervy

Projekt i wykonanie: Mehowmy