Biznesowi wolontariusze

Liczba osób uczestniczących w wolontariacie to jeden ze wskaźników odpowiedzialności społecznej obywateli. Grupą, która ma największy udział w tego typu działaniach jest młodzież.


Szczególnie w czasie wakacji, kiedy młodzież ma dużo wolnego czasu i może go poświęcić na pomaganie innym. Co jednak kiedy młodzi ludzie wchodzą w dorosłość i zaczynają realizować się zawodowo? Często rezygnują z zajęć wolontariackich i poświęcają się wyłącznie pracy. Są jednak i tacy, którzy na co dzień łączą pracę z pomocą potrzebującym. Są to tzw. wolontariusze biznesowi.

 

Łączenie życia zawodowego z aktywnością społeczną, to zadanie niełatwe, często wymagające dużego zaangażowania i poświęcenia. Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat postanowiło wyróżnić tych, którzy w tak charakterystycznej dla dzisiejszych czasów, pogoni za stanowiskami, pieniędzmi i karierą, znajdują czas na to, by podejmować się działań wolontariackich. To właśnie oni będą bohaterami nowej książki, która już w 2012 roku będzie dostępna dla wszystkich, których interesuje temat odpowiedzialności społecznej.

 

Książka ma być uwieńczeniem projektu noszącego nazwę „To działa!”. Jest to inicjatywa dziennikarzy, dokumentalistów, fotografów, socjologów i wielu innych osób, które aktywnie działają na polu kultury i sztuki. Chcą oni przede wszystkim sprawdzić czym z praktyce jest wolontariat pracowniczy i przedstawić sylwetki osób, które aktywnie go realizują. Uczestnikami projektu będą studenci. Wezmą oni udział w cyklu trzech spotkań warsztatowych, na których nabędą umiejętności przydatne w pracy dziennikarskiej, ale także zdobędą wiedzę na temat społecznej odpowiedzialności biznesu oraz funkcjonowania organizacji pozarządowych.

 

Po zakończeniu warsztatów studenci, samodzielnie lub parami przygotują swoje własne, małe projekty. Zrealizują wywiady i reportaże z wolontariuszami w biznesie, które kolejno trafią do  książki o wolontariacie pracowniczym. Na tym jednak plany Stowarzyszenia się nie kończą. Po wydaniu książki odbędzie się panel dyskusyjny, na którym studenci, bohaterowie publikacji oraz eksperci będą promować zarówno książkę, jak i ideę wolontariatu pracowniczego.

 

Choć działania Stowarzyszenia na ten rok przewidziane są jedynie na terenie Warszawy, to już w przyszłym roku projekt zostanie poszerzony o inne miasta akademickie. Planowane są bezpłatne warsztaty dla 300 studentów z całego kraju. Miejmy nadzieję, że nie zabraknie wśród nich studentów z Trójmiasta!

 

 

Więcej informacji na temat wolontariatu pracowniczego na stronie: http://wolontariatpracowniczy.pl/ 

 

Strona projektu „To działa!”: http://www.todziala.org.pl/

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy