Biblioteka? To nie musi być nudne!

W ostatni weekend Gdańszczanie byli świadkami otwarcia nowej, innowacyjnej biblioteki. Można w niej wypożyczać nie tylko książki i co najdziwniejsze – mieści się w centrum handlowym.


W piątek, 09.03.2012 w Gdańsku zaczęła funkcjonować największa i najbardziej nowoczesna biblioteka w Polsce Północnej – mediateka w centrum handlowym Manhattan. Skąd ta obco brzmiąca nazwa – mediateka? Stąd, że będzie można tam nie tylko poczytać książki, ale również posłuchać muzyki, wziąć udział w warsztatach, skorzystać z internetu czy pograć w komputerową grę.


Piątkowe otwarcie przyciągnęło tłum ludzi. Już po przekroczeniu progu, biblioteka zaskakiwała, między półkami słuchać było głośne rozmowy i śmiech biegających wokół dzieciaków. Wrażenie? Szok! Przecież biblioteki to ciche miejsca, gdzie na półkach śpią literaccy bohaterowie. Wchodząc w głąb tej przestrzeni coraz trudniej uwierzyć, że to biblioteka. W strefie dzieci, wesoła gromadka bawiła się z panią Bajką i cierpliwie czekała na spotkanie z Ciotką Klotką, czyli Wandą Chotomską. Przytulne kolorowe miejsce zachęca rodziców, żeby zajrzeć tam z pociechą i odetchnąć od zakupowego szaleństwa.


Zaraz obok miejsce przeznaczone dla młodzieży, a w centrum nowoczesne komputery, konsola, audiobooki, płyty. Grupa młodych ludzi chętnie sprawdzała zawartość mediateki, a wśród nich Robert, który mówi, że nie przepada za czytaniem książek, ale na pewno chętnie będzie tu przychodził skorzystać z komputera, pograć lub wypożyczyć płytę.


Pomimo multimedialności samego miejsca, wśród półek z książkami kręci się sporo osób. Biblioteka zgromadziła tu zbiory ze swoich wrzeszczańskich filii, ale również z Pracowni Komiksów, co jest szczególnie ciekawe dla Bartka – Czytam komiksy już od lat – mówi.


Najbardziej intrygujące okazały się tzw. kąciki czytelnika, które przypominają wygodne kawiarniane fotele i aż kusiły, żeby się w nich rozsiąść. Na jednym ze stolików toczyła się powolna gra w szachy, tak jakby wokół w ogóle nie było żadnego zamieszania. Natomiast po sąsiedzku  grupka młodych dziewczyn grała w scrabble.


Jak mówi Przemysław Czaja z Działu Marketingu i Public Relations z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku – Z księgozbioru i multimediów oraz gier i instrumentów muzycznych korzystać może każdy czytelnik, który posiada Kartę do Kultury (więcej: www.kartadokultury.pl). Karta ta jest również kartą biblioteczną na podstawie której można wypożyczać książki i audiobooki, czy też korzystać z czytelni w innych filii WiMBP w Gdańsku. Tym samym z Biblioteki Manhattan korzystać może każdy (bez ograniczenia wiekowego). Warunkiem jest posiadanie Karty do Kultury, której koszt jednorazowy wynosi 1 zł. W związku z obowiązującym Rokiem Seniora osoby po 65 roku życia uzyskują taką kartę bez jakiejkolwiek opłaty. Osoby niepełnoletnie mogą założyć kartę po podpisaniu wniosku przez rodzica/opiekuna. Do uzyskania Karty do Kultury potrzebny jest ważny dokument tożsamości oraz wypełniony i podpisany wniosek, który można uzyskać w każdej filii WiMBP w Gdańsku – .


Mediateka, to nietypowe miejsce i zupełnie nowy sposób na spotkania z kulturą. Ciekawa książka, dobra muzyka, a może partyjka szachów w przerwie zakupów? Tak, to możliwe. Filia WiMBP zakłada  również w tym miejscu realizację warsztatów edukacyjno-kulturalnych dla wszystkich grup wiekowych, a co weekend przygotowanie atrakcji związanych z promocją kultury, jak również kilkudniowe wydarzenia festiwalowe. Jeszcze w tym roku czeka nas Festiwal Europejski Poeta Wolności, Bałtycki Festiwal Komiksu, Festiwal Czytelniczy Premiery oraz Konwent FANTASTYCZNY.

 

 

Aleksandra Baniak

 

 

 

 

Foto: http://bibliotekamanhattan.pl/?id=22

Projekt i wykonanie: Mehowmy