Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM daje pierwsze owoce

Dwóch młodych piłkarzy z rocznika 2001 – Marcin Wiśniewski oraz Mariusz Czajkowski, do tej pory trenujących w ośrodkach zamiejscowych w Starogardzie (KP Starogard Gdański) oraz w Bytowie (U-2 Bytów), zostało wytransferowanych do Lechii Gdańsk. Od rundy wiosennej sezonu 2014/15 będą występować w biało-zielonych barwach w Pierwszej Lidze Wojewódzkiej C2.


– Marcin i Mariusz są stypendystami „Biało-zielonej przyszłości z LOTOSEM” i od początku gdy tylko zaczęliśmy współpracować z ich dotychczasowymi klubami, byli wyróżniającymi się zawodnikami – mówi Tomasz Borkowski, trener koordynator Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. – Przez niemal 3 lata zrobili bardzo duże postępy i uznaliśmy, że nadszedł czas dać im możliwość dołączenia do zespołu Lechii.


W czasie ferii zimowych chłopcy przebywali już na obozie z rocznikiem 2001 Lechii Gdańsk w Cetniewie, a od tej chwili będą mogli również trenować z zespołem w trakcie dalszej części sezonu. Władze Akademii wzięły pod uwagę trwający rok szkolny. Całkowita zamiana szkoły oraz otoczenia mogłaby źle wpłynąć na aklimatyzację zawodników, dlatego część treningów będą odbywać oni jeszcze w swoich dotychczasowych klubach, a latem przeniosą się już na stałe do Gdańska.

 

– U-2 Bytów i KP Starogard to pierwsze kluby, które przystąpiły do programu odpowiednio we wrześniu oraz październiku 2012 roku – podkreśla Tomasz Bocheński, dyrektor Akademii. – Przejście zawodników do Lechii było przygotowywane od pewnego czasu, gdyż wiązało się z opracowaniem logistyki ich dojazdów na treningi i mecze, dopóki nie przeniosą się do Gdańska. Co najważniejsze, od nowego sezonu mamy już zaplanowane kolejne ruchy transferowe z kolejnych ośrodków, gdzie następni młodzi piłkarze czekają na dołączenie do zespołów Lechii z właściwych roczników.

Program „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM” mający na celu upowszechnianie piłki nożnej wśród najmłodszych mieszkańców Pomorza zainaugurowano 3 września 2012 roku. Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk, we współpracy z Grupą LOTOS, otworzyła wtedy w Bytowie pierwszy oddział zamiejscowy. Dzięki temu programowi dzieci mają równą szansę rozwoju fizycznego oraz możliwość realizacji swoich pasji sportowych przez futbol w atmosferze fair play.

– Transfer pierwszych dwóch reprezentantów „Biało-zielonej przyszłości z LOTOSEM” do Lechii Gdańsk to dla nas bardzo ważne wydarzenie – mówi Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji i CSR Grupy LOTOS. – To dla nas również znak, że program daje już pierwsze owoce, a to tylko zachęca nas do dalszego wspierania tej inicjatywy. Oprócz wyszukiwania talentów, takich jak Marcin i Mariusz, nasz program obejmuje też swoim oddziaływaniem szeroką grupę dzieci i młodzieży, która chce grać w piłkę na poziomie amatorskim.

W ramach programu otwarto już 14 ośrodków działających w formie klubów partnerskich, klubów patronackich, oddziałów APLG lub filii Szkółki Piłkarskiej „Lechista”. Trenerzy z klubów przystępujących do programu mają dostęp do profesjonalnego programu szkolenia, kluby są sukcesywnie doposażane w sprzęt sportowy. Obecnie już ponad 3000 dzieci w wieku 6-13 lat, z całego regionu pomorskiego, może pod okiem profesjonalnych trenerów rozwijać swoją pasję futbolową.

 

 

 

 

 

Foto: lotos.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy