Bezpieczeństwo Kobiet 2012

Co w tym roku najcenniejszego dostałyśmy z okazji Dnia Kobiet? Tulipany? Czekoladki? Biżuterię? A może stos komplementów?  Instytut Kultury Miejskiej i Fundacja Incjatyw Społecznych ”Się Zrobi” dała nam w tym roku coś więcej – poczucie bezpieczeństwa.


Nikt nie ma wątpliwości, że tegoroczne święto sportu – UEFA EURO 2012 przyciągnie falę turystów. Jak dużą? Szacuje się, że Gdańsk odwiedzi około 200 tysięcy osób żądnych niezapomnianych wrażeń. Atmosfera rywalizacji, poczucie anonimowości w tłumie turystów i stereotypowe postrzeganie kobiet w świecie sportu może prowadzić do większej liczby incydentów przemocy ze względu na płeć. Stąd właśnie wziął się pomysł na projekt ”Bezpieczeństwo kobiet 2012”.


Bezpieczeństwo Kobiet 2012 to program składający się z serwisu internetowego z poradami oraz kampanii społecznej na temat zapobiegania przemocy wobec kobiet. Strona internetowa www.bezpieczenstwokobiet2012.info została uruchomiona 8 marca i zawiera praktyczne porady dotyczące wszelkich zagadnień związanych z  przemocą (jak jej uniknąć, do kogo się zwrócić po pomoc, i jak postępować w sytuacji zagrożenia).

 

Współtwórcą kampanii społecznej może zostać każdy. Zostanie ona wypracowana podczas warsztatów antydyskryminacyjnych i artystycznych. Pierwsze z nich dotyczyć będą wrażliwości genderowej i asertywności (24-25 marca). Poprowadzi je Anna Urbańczyk – aktywistka praw człowieka i członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Kolejne polegać będą na tworzeniu materiałów dotyczących przemocy wobec kobiet (31 marca – 1 kwietnia). Oba warsztaty tworzą spójną całość, są bezpłatne a zapisy na nie trwają do 19 marca (wnioski na stronie internetowej   projektu).chaperone

Projekt i wykonanie: Mehowmy