Bałtyk zzieleniał, kliknij, żeby nie zrobił tego za rok

Żar leje się z nieba, marzysz żeby schłodzić się w bałtyckiej wodzie więc ubierasz strój kąpielowy, pakujesz koc, ręcznik i idziesz na plażę, a tu klops. Zakaz kąpieli z powodu sinicy. Wkurzyłeś się? Podpisz petycję!

 

Charakterystyczna mętna, zielona woda w dodatku o brzydkim zapachu to coraz częstszy widok, który możemy spotkać na trójmiejskich plażach. Sprawcą są sinice. To toksyczne cyjanobakterie, które kwitną wiosną i latem i mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Ich zakwit zależy od ilości składników odżywczych w wodzie, a zaliczają się do nich związki fosforu, które znajdują się np. w proszkach do prania.

 

Niestety sinice to nie tylko brak kąpieli w upalny dzień, ale przede wszystkim mogą one prowadzić do zamierania życia w Bałtyku ponieważ ich obumieranie pochłania dużo tlenu, a toksyczne sinice mogą zabijać ryby, ptaki czy ssaki są też niebezpieczne dla ludzi. Kąpiel w takiej wodzie może powodować problemy skórne, wymioty, albo gorączkę. Do tego toksyny pozostają w wodzie nawet kilka dni po zakwicie.

 

Możesz zapobiec zakwitom sinic, między innymi podpisując petycję z apelem do Ministra Gospodarki o jak najszybsze wycofanie fosforanów z detergentów. Według Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM), która opracowała Bałtycki Plan Działań, wycofanie fosforanów ze wszystkich detergentów, we wszystkich krajach basenu Morza Bałtyckiego, zredukowałoby ilość fosforu, który trafia do Bałtyku aż o 24%.

 

Wystarczy kliknąć http://petycja.wwf.pl/podpisz/ i może za rok, spokojnie wykąpiesz się w upalny dzień w Bałtyku.

 

 

Ola

 

 

 

 


 Foto: kallerna

Projekt i wykonanie: Mehowmy