Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku. Każdego roku wypuszczane foki pracują, zbierając ważne dane naukowe, co jestczęścią długofalowego programu realizowanego przez Grupę LOTOS – „Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”.Tegoroczne wypuszczanie fok, które odbywa się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie to już 14 tego typu akcja. Jak do tej pory do naszego morza trafiło 41 fok będących potomkami helskiego stada. Ojcem wszystkich urodzonych młodych jest najstarszy w stadzie 29 letni Bubas.– Grupa LOTOS od ośmiu lat zaangażowana jest w ochronę bioróżnorodności Morza Bałtyckiego – mówi Jowita Twardowska , dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w Grupie LOTOS. – Poprzez realizację programu „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie” prowadzimy wspólnie ze Stacją Morską w Helu oraz Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego działania ochronne oraz edukacyjne dotyczące zagrożonych wyginięciem gatunków, takich jak foka szara czy morświn.Wypuszczane foki szare pracują, mimo iż nie zdają sobie z tego sprawy. Wykonując codzienne czynności życiowe, dostarczają cennych informacji, które są przydatne dla ochrony gatunku, jego siedlisk i populacji. Jest to możliwe dzięki nadajnikom satelitarnym, w które wyposażono zwierzęta. Nadajnik przekazuje dane o pozycji foki i trasie jej migracji oraz czasowych odstępach miedzy wynurzeniami. Dodatkowo nadajniki Oceanografii, Okrzemki i Omułka mogą rejestrować dane o parametrach wody, w których przebywa foka. Zebrane dane uzupełniają bazę informacyjną Stacji Morskiej i stanowią podstawę opracowań doradczych dla instytucji zarządzających ochroną przyrody na szczeblu krajowym.
Gdy spotkasz fokę pamiętaj: 

Foka na plaży lub w morzu jest u siebie. To raczej my jesteśmy gośćmi w jej środowisku. Uszanuj jej prawa. Pozwól foce odpocząć. Ona musi co jakiś czas wyjść z wody na brzeg. To zwierzęta wodno – lądowe, a ich obecność na brzegu jest zupełnie naturalna. Tylko w wyjątkowych sytuacjach foka na brzegu jest chora bądź ranna. 


Nie strasz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj ją z daleka. Zadbaj, aby twój pies przy foce nie szczekał. Staraj się zachować ciszę.


NIE ZBLIŻAJ SIĘ! NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI! Foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!Jeżeli zauważyłeś fokę, martwi Cię jej zachowanie lub kondycja, zawiadom Stację Morską IO UG w Helu lub Błękitny Patrol WWF. Specjaliści podpowiedzą Ci co robić, ocenią sytuację i sposób podjęcia dalszych kroków.Numery telefonów czynne całą dobę: 
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Prof. Krzysztofa Skóry 
ul. Morska 2, 84-150 Hel. tel. 58-675-08-36 lub 601-88-99-40 
Telefon alarmowy: „Błękitny Patrol” WWF 795 -536 – 009

Projekt i wykonanie: Mehowmy