Autostradą na piechotę

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności. W tym czasie będą odbywały się imprezy mające nakłonić obywateli Europy do aktywnego spędzania czasu. Jednym z ciekawszych wydarzeń realizowanych w ramach tej koncepcji jest Piknik Mobilności Aktywnej Ciclovia AmberOne.


Impreza odbędzie się 25 września na odcinku autostrady A1 prowadzącym z Nowych Marzów do Torunia. Organizatorzy dają możliwość wykorzystania autostrady w dość niekonwencjonalne sposoby. Na rowerze, na rolkach, hulajnodze, pieszo- właśnie tak, w czwartą sobotę września, będzie można sprawdzić fragment nowo wybudowanej drogi, zanim zrobią to samochody.


Piknik rozpocznie się o 11.00 uroczystym otwarciem imprezy. Wszyscy, którzy będą chcieli wziąć w nim udział, powinni zapisać się na wydarzenie przez witrynę Ciclovia.pl. Rejestracja uczestników będzie możliwa od godziny 10.00, a karty rejestracyjne będą sprawdzane przy wjeździe na teren budowy.


O godzinie 11.30 przewidziane zostało otwarcie Miasteczka Promocji Regionów i Dobrych Praktyk CSR. Będzie to miejsce, gdzie gminy, powiaty i miasta położone wokół autostrady A1 będą miały okazję zaprezentować swoje walory. Jednak główną atrakcją będzie przejazd do Miasteczka Piknikowego, umieszczonego przy Miejscu Obsługi Podróżnych Malonkowo. Aby trasa nie wydawała się nikomu nudna, organizatorzy postanowili postawić po drodze PPZ, czyli Punkty Pozytywnego Zaskoczenia. W takich miejscach będzie można m.in. przejechać się najdłuższym mostem w Polsce lub podziwiać krajobrazy ze specjalnie wyznaczonych punktów widokowych.


Na Pikniku równie aktywni będą wolontariusze. To właśnie ich spotkamy przy obsłudze punktów rejestracyjnych, PPZtów i Miasteczka Promocji. Będą także nadzorowali miejsca parkingowe rozmieszczone na trasach dojazdowych.


Nie zapomniano też o dzieciach. Specjalnie dla nich organizatorzy przewidzieli konkursy plastyczne, zabawy ruchowe oraz rowerowy tor przeszkód. Wszyscy zainteresowani będą także mogli  uczestniczyć w pokazach tańca oraz ratownictwa drogowego i wodnego. Uroczyste zakończenie Pikniku planowane jest na 16.45.

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy