Aplikacja na leśne eskapady

Do tej pory, w eksploracji lasów pomagały mapy. Ale leśnicy idą z duchem czasu i proponują aplikację na smartfony. Program nawiguje do pomników przyrody, parkingów leśnych i miejsc wypoczynku. Poprowadzi użytkownika także po szlakach rowerowych, pieszych i konnych. Jest dostępna na urządzenia z systemem android i nazywa się „Nadleśnictwo Gdańsk”.

– Papierowa mapa nadleśnictwa, cieszyła się zawsze ogromnym powodzeniem. Mimo, że doskonaliliśmy ją przez lata, byliśmy świadomi jej ograniczeń. Aplikacja na smartfony też ma ograniczenia, ale jest znacznie łatwiejsza w obsłudze w porównaniu z mapą – tłumaczy Starszy Specjalista Służby Leśnej Witold Ciechanowicz


Aplikacja rzede wszystkim pokazuje aktualną pozycję użytkownika, pozwala również ograniczyć ilość rozpraszających go danych do minimum. Słowem, jest skierowana zarówno do zupełnie początkującego jak i zaawansowanego użytkownika. – Tworząc założenia do aplikacji, miałem w pamięci własne doświadczenia, gdy przed laty, nie znając zupełnie trójmiejskich lasów wyruszając z Gdyni, zamiast do Sopotu po długiej wędrówce dotarłem do… Matemblewa – dodaje Witold Ciechanowicz.


Podstawowe moduły aplikacji to:

• Mapa terenu ze wszystkimi szlakami (piesze, rowerowe, konne) wyznaczonymi w terenie, z możliwością wyświetlenia kilkuset miejsc pogrupowanych w kilkanaście kategorii, m.in: pomniki przyrody, miejsce na ognisko, warto zobaczyć, leśniczówki itp.
• Miejsca: katalog miejsc które warto odwiedzić, uszeregowanych według rosnącej odległości od pozycji GPS użytkownika
• Trasy – katalog szlaków (opisy w trakcie publikacji)
• Wydarzenia
• Zgłoszenia (śmieci, pożar, itp.)
• Geocaching

Aplikacja korzysta z podkładu mapowego open street map, bazy szlaków i obiektów punktowych, powstałej na podstawie danych posiadanych przez nadleśnictwo. Aplikacja niedługo będzie dostępna na iPhone, nie przewiduje się wersji na telefony z systemem Windows Phone.


Aplikacja powstała w ramach projektu Las – drewno – człowiek – kompleksowy program podniesienia świadomości społecznej nt. różnorodności biologicznej na terenie RDLP w Gdańsku.

Projekt i wykonanie: Mehowmy