Alaksandr Bialacki z nagrodą Lecha Wałęsy

Alaksandr Bialacki – działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka – został laureatem Nagrody Lecha Wałęsy. PKO Bank Polski jest jej wyłącznym partnerem.


Wyróżnienie to już od 5 lat trafia do osób, które mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata. Poprzez swoje działania zmieniają go politycznie i społecznie. Tegoroczny laureat nie będzie mógł osobiście odebrać nagrody. W jego imieniu zrobi to żona, Natalia Pińczuk, co przywołuje skojarzenia związane z doświadczeniami Lecha Wałęsy, którego podczas uroczystości wręczenia Nagrody Nobla także zastępowała żona.


– Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie w 1983 roku było wyrazem poparcia międzynarodowej opinii publicznej dla ruchu „Solidarności” i wyrażanych przezeń dążeń Polaków. Alaksandr Bialacki to także człowiek pełen odwagi i determinacji w walce o podstawowe prawa jednostki. Takie osoby warto wyróżniać, by ich działania stanowiły przykład dla innych – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.


Białoruski działacz jest dyrektorem Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” oraz wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. W listopadzie 2011 roku został skazany na cztery i pół roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za rzekome uchylanie się od płacenia podatków. Natalia Pińczuk podkreśla, że jest zaszczycona przyznaniem nagrody mężowi.


– Cieszy mnie, że Lech Wałęsa, osoba, która jest symbolem wolności i walki, zwróciła uwagę na problemy, jakie dotykają dzisiejszą Białoruś. Radość miesza się z żalem. Niestety Alaksandr osobiście nie może odebrać tej prestiżowej nagrody. Mój ukochany mąż odbywa karę nie za malwersacje finansowe czy ciężkie przestępstwo. Został ukarany za to, że wierzy w wolność i demokrację i chce zarażać tą wiarą innych. Alaksandr od wielu lat pomaga ludziom, których podstawowe prawa są zagrożone. Dziś sam potrzebuje pomocy. Dlatego bardzo się cieszę, że jego działania zostały dostrzeżone. Dzisiaj wyciąga do niego rękę sam pan prezydent Lech Wałęsa. Za co najserdeczniej Lechowi Wałęsie dziękuję  – mówi Natalia Pińczuk.


Nagrodę przyznała Kapituła pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. W jej skład weszli: Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki, były premier RP, Bernard Kouchner, były minister spraw zagranicznych Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski, były minister spraw zagranicznych RP, Emil Constantinescu, były prezydent Rumunii, Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu, Mikuláš Dzurinda, były premier Słowacji oraz Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.


Na ręce żony Alaksandra Bialackiego zostanie przekazany czek na 100 tys. dolarów ufundowany przez wyłącznego partnera nagrody, PKO Bank Polski. Pieniądze zostaną przekazane na wsparcie działalności instytucji wskazanej przez Laureata.

 

 

 

 

Źródło: mat. pras.

Foto: ILW Marcin Chumiecki

Projekt i wykonanie: Mehowmy