Aktywności dla seniora

W naszym kalendarzu pojawia się coraz więcej dni, które są doskonałą okazją do celebrowania dojrzałego wieku. 15-go czerwca ustanowiono Światowy Dzień Praw Osób Starszych, 1-go października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 14-go listopada przypada Światowy Dzień Seniora, a 20 października to Europejski Dzień Seniora.

 

Święta skierowane do seniorów zyskują sobie coraz większą popularność. Choć nie są obchodzone z impetem, z pewnością wkrótce będą się cieszyły coraz większym powodzeniem ze względu na proces starzenia się społeczeństw. Dziś w Polsce seniorzy stanowią 13% populacji, do 2060 roku obywatele powyżej 65 roku życia stanowić zaś będą jedną trzecią społeczeństwa.

 

Dla wszystkich aktywnych seniorów mamy propozycję wyrwania się z domowych pieleszy i samotnego wpatrywania się w sufit. Kursy językowe, zajęcia fitness, kluby seniora czy Uniwersytety Trzeciego Wieku to tylko kilka propozycji z wciąż poszerzającej się gamy aktywności dla osób starszych. Co poza tym? Wolontariat! Wolontariat to inwestycja w siebie i doskonałe remedium na problemy okresu starości. Programów dedykowanych seniorom jest coraz więcej, a umożliwiają one wykorzystanie i dzielenie się przez seniorów ich niezwykłą energią, mądrością i umiejętnościami. Dodatkowym atutem jest możliwość wspólnego spędzania czasu z wolontariuszami w różnym wieku, wzajemne wsparcie i pomoc oraz rozwijanie swoich (być może z biegiem lat zapomnianych) pasji i zainteresowań.

 

Bardzo ciekawy program dla osób 50+ przygotowała Fundacja Inicjatyw Społecznych – „Się Zrobi!”. Do 24 października seniorzy mogą się zapisywać na warsztaty dotyczące wolontariatu. Podczas warsztatów wszyscy seniorzy poznają jakie mają prawa i obowiązki jako wolontariusze, a także wraz z koordynatorami projektu każdy uczestnik warsztatów indywidualnie omówi swoje predyspozycje i zainteresowania. Warsztaty będą składały się z dwunastu spotkań, każde spotkanie będzie trwało trzy godziny. Zgłoszenia można przesyłać mailowo na adres: trojmiasto50plus@siezrobi.org. Więcej informacji na stronie fundacji www.siezrobi.org

 

Obecnie osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza starości, tylko zupełnie nowe szanse rozwoju. Ważne jest żeby ludzie starsi w maksymalnie dobrym zdrowiu jesień życia spędzali szczęśliwie, bez względu na wiek, w którym poczują się seniorami. Warto pamiętać, że ich rola w społeczeństwie jest ważna, mają oni bowiem doświadczenie i wiedzę, którą chętnie się dzielą. To istotne żeby seniorzy pozostali aktywni, pomimo emerytury nadal chętnie się udzielali, oraz żeby spędzali wolny czas realizując swoje dotąd niespełnione marzenia. Wszystkim seniorom właśnie tego życzymy!

 

Kilka ciekawych linków:

http://seniorzy.ug.gda.pl/ Centrum Aktywności Seniorów przy Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

http://www.univ.gda.pl/pl/gutw/ Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku

http://pas.opx.pl/ Pomorska Akademia Seniora

 

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy