Aktywna jesień życia

Studia po sześćdziesiątce? Czemu nie! Wczoraj zakończyła się rekrutacja i zapisy na rok akademicki 2011/2012 na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zainteresowanych nie brakuje, a liczba słuchaczy z roku na rok jest coraz wyższa. Ostatni semestr zaliczyło 1600 studentów-seniorów!

 

Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku swoją działalność rozpoczął w 2004. Rok później, Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę o powstaniu Centrum Aktywności Seniora i od tamtej pory to CAS zajmuje się organizacją zajęć uniwersyteckich i koordynowaniem wszelkich działań na rzecz aktywizacji osób starszych. Działalność Centrum Aktywności Seniora opiera się na zrozumieniu potrzeb seniorów oraz na stworzeniu im doskonałych warunków do rozwijania swoich pasji, kształcenia się w różnych dziedzinach, czy dbania o kondycję fizyczną. Szeroki wachlarz zajęć umożliwia między innymi naukę i doskonalenie pływania, a także uczestniczenie w zajęciach aqua  aerobiku. Ponadto w ofercie znajdziemy Tai – Chi, Chi – Kung, pilates, siłownię, body ball, jogę, spinning, bosu, czy gimnastykę z elementami pływania. Zajęcia są prowadzone w sześciu dzielnicach (Chylonia, Grabówek, Dąbrowa, Karwiny, Witomino, Śródmieście), co ułatwia seniorom dostęp do obiektów sportowych i rekreacyjnych. Program przygotowany i dostosowany jest do możliwości każdego uczestnika i prowadzony przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów. Ale to nie wszystko – poza zajęciami sportowymi, seniorzy mogą także wziąć udział w kursie psychologii, wizażu, rysunku, warsztatach filmowych, orgiami, mogą nauczyć się języka angielskiego lub obsługi portalu społecznościowego Facebook. Mogą nawet spotkać się z autorem swojej ulubionej książki, bądź wysłuchać koncertu wybranego artysty i wielu innych. Oferta CAS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom seniorów a jej różnorodność sprawia, że dotychczas z oferty Centrum Aktywności skorzystało ponad 10 tysięcy osób.

 

Centra Aktywności przygotowały kilka ciekawych propozycji dla seniorów na najbliższy miesiąc. Centrum w Gdyni organizuje zajęcia poświęcone ujmowaniu i uzdatnianiu wody, które będą połączone z wycieczką do Stacji Uzdatniania Wody Reda. Odbędą się one w piątek (07.10.2011) i należy się na nie wcześniej zapisać w sekretariacie CAS. Gdańskie Centrum Seniora zorganizowało konkurs na miłosny liryk nt. „Serce ma swoje racje, których rozum nie zna”. Swoje wiersze (maksymalnie 2) należy do 31 października dostarczyć osobiście lub wysłać na adres: Filia nr 14, ul. Opolska 3. Ta sama instytucja, we współpracy z Biblioteką Miejską, zorganizowała spotkanie z biblioterapii. Odbędzie się ono 3 października  o godz. 13.00 w Filii nr 14 WiMBP (Gdańsk- Przymorze, ul. Opolska 3). Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Złota jesień- widziana oczami bohaterów literackich”.

 

Kreatywność i pomysłowość osób po sześćdziesiątym roku życia, zachwyca i inspiruje. Warto wziąć przykład z naszych dziadków, którzy nierzadko energii mają więcej niż dwudziesto czy trzydziestolatki.


Więcej informacji o zajęciach, aktywnościach i klubach dla seniorów: www.cas.gdynia .pl


 

Kaja Chmielewska

współpraca Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy