Ahoj przygodo!

Dawno dawno temu były sobie muzea, a w tych muzeach właściwie wszystko – pamiątki, eksponaty i ogromne kolekcje, brakowało jednego, ważnego elementu: zwiedzających. Dlaczego? Bo muzea to nuda, ziewający turyści i zasypiające na rękach rodziców dzieci. Teraz muzeum to nie nuda, a przygoda i miejsce doskonałej zabawy.


To, że muzeum to świetna zabawa, będzie udowadniał zlokalizowany nad gdańską Motławą – Ośrodek Kultury Morskiej, czyli nowoczesne i w pełni  interaktywne muzeum. Oznacza to, że będzie tam można wejść na statek, zaśpiewać i zatańczyć do piosenek żeglarskich oraz sprawdzić interesujące nas wiadomości na dostępnych tam komputerach. Głodne szczury lądowe będą mogły zjeść w muzealnej restauracji. Będzie to na pewno jedno z bardziej wyjątkowych miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie.


Pomimo że do otwarcia Ośrodka zostało jeszcze trochę czasu, odwiedzić można go już dziś. Jak to możliwe? Można by pomyśleć – na pewno pewnymi, pirackimi kanałami. Nic bardziej mylnego, można to zrobić legalnie i przeżyć porównywalną przygodę do pirackich eskapad. Jak? Wystarczy zostać wolontariuszem. Wszyscy aktywni wielbiciele kultury, którzy chcą podszkolić swoje zdolności organizacyjne czy pedagogiczne nawet są mile widziani na pokładzie jednego z największych morskich muzeów Europy! Nie ma znaczenia czy jesteś studentem czy seniorem, jeśli jesteś pozytywnie nastawiony do życia i łatwo nawiązujesz kontakty, to jest to miejsce dla Ciebie.


Jak konkretnie możesz pomóc? Po kilkudniowym szkoleniu możesz zostać instruktorem muzealnym, który będzie zajmował się oprowadzaniem gości po wystawach i udzielaniem informacji odwiedzającym. Jeśli jednak lubisz działać i do tego pracować z dziećmi i młodzieżą to Ośrodek proponuje pracę animatora zajęć, którego zadaniem będzie między innymi opracowywanie zajęć edukacyjnych związanych z tematyką morską. Jeśli jednak Twoje zainteresowania są trochę inne, może Ty sam masz pomysł na swoją działalność w tym miejscu? Centralne Muzeum Morskie jest otwarte na propozycje.


Jeśli już się zdecydowałeś, to swoją aplikację możesz wysłać przez portal Kiwi http://www.kiwi.org.pl/activity/details/186. Wystarczy kliknąć aplikuj w dole strony i czekać na kontakt od organizatorów. Jeśli jeszcze się wahasz to dodajmy, że Muzeum swojej wolontariuszowej załodze oferuje szkolenia, umowy i ubezpieczenie, ale także wsparcie i możliwość udziału w ciekawych warsztatach organizowanych w tym miejscu.

Na koniec zapraszamy 28 i 29 kwietnia od 12.00 do 20.00 na dni otwarte muzeum. Wstęp wolny, a organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji, w tym pokaz laserowy.

 

 


Aleksandra Baniak

 

 

 

 

Foto: Anneli Salo

Projekt i wykonanie: Mehowmy