Adam Nawałka otworzył w Gdańsku 12. Akademię Piłkarską Lechii

Trener reprezentacji Polski Adam Nawałka wziął udział w otwarciu w Gdańsku Kokoszkach Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. To już 12. taki ośrodek w województwie pomorskim, który realizowany jest w ramach projektu „Biało-zielona przyszłość z Lotosem”.

– Cieszę się, że w Polsce realizowane są takie inicjatywy. Trenujcie i uczcie się, bo macie szansę zagrać w przyszłości w reprezentacji Polski. Mam nadzieję, że zdążę ją jeszcze poprowadzić, a jeśli nie ja, to uczyni to mój następca. Bierzcie dobre przykłady, chociażby z 19-letniego Pawła Dawidowicza z Lechii, którego powołałem teraz na mecz z Litwą. Rozegrał on kilka niezłych meczów w lidze, ale wszystko co dobre dopiero przed nim. Podobnie jak przed wami, bo tylko od was zależy, co osiągniecie – stwierdził na uroczostości otwarcia ośrodka Nawałka.

Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk, która powstała na bazie klubu Jaguar Kokoszki, jest pierwszym powołanym do życia ośrodkiem w Gdańsku. – Cztery lata temu nie mieliśmy w klubie żadnego młodego zawodnika, a drużyna seniorów rywalizowała w klasie B. Obecnie trenuje u nas 160 dzieci, a pierwsza drużyna walczy o awans do 4. ligi – powiedział PAP dyrektor Jaguara Kokoszki i były piłkarz ekstraklasy Jacek Paszulewicz.

Projekt „Biało-zielona przyszłość z Lotosem” realizowany jest od września 2012 roku i w jego ramach powstało 11 ośrodków w różnych miejscowościach województwa pomorskiego. Pierwszy zlokalizowano w Bytowie, a kolejne założono w Starogardzie Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Ustce, Krokowej, Nowym Dworze Gdańskim, Chojnicach, Stężycy, Luzinie, Kartuzach oraz Elblągu.
– W sumie trenuje w nich około 2300 dzieci w wieku 6-13 lat, aczkolwiek w Stężycy na zajęcia uczęszcza także kilku czterolatków. My zapewniamy wynagrodzenie trenerów, bo nie chcemy, aby byli to przypadkowi ludzie, a poza tym pokrywamy koszty sprzętu, obozów oraz wyjazdów na różne turnieje. Poza tym ufundowaliśmy stypendia sportowe i socjalne dla wyróżniających się młodych piłkarzy. Obecnie otrzymuje je ponad 70 dzieci – wyliczył Robert Stępniak z Biura Komunikacji Grupy Lotos.

Źródło: PAP

Projekt i wykonanie: Mehowmy