A w weekend, bawię się za darmo!

Koncerty, wernisaże, spotkania, performance, to wszystko kosztuje. My podpowiadamy jak spędzić kulturalno-rozrywkowy weekend zupełnie za darmo.

 

Zacznijmy od piątku

Już o 15:00 startuje kolejna odsłona kina dokumentalnego: Europa bez Fikcji. O 15:00 wykład Krzysztofa Zanussiego, a po nim film Oburzeni – Betty, młoda dziewczyna z Afryki, zostaje wyrzucona u wybrzeży Grecji z łodzi nielegalnych emigrantów. Tak rozpoczyna się jej podróż przez kolejne kraje Europy. Po krótkim pobycie w Paryżu, dziewczyna dostaje się do Hiszpanii, gdzie trafia w sam środek Ruchu Oburzonych i przyłącza się do manifestujących n ulicach Madrytu ludzi. Wszystko to na Auli 1.43 Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55.


Dzisiaj od godziny 16:00 startuje kolejny warsztat w ramach Kreatywnej Wytwórni w Projektorni przy ulicy Dworskiej 29A. 'Świąteczne deko-ekspresje’ to warsztat na którym, każdy będzie mógł własnoręcznie przygotować świąteczne dekoracje, a już w sobotę warsztat z szycia 'Świątecznego Anioła’, jak będzie wyglądał Anioł? O tym możecie przekonać się sami, zaglądając na warsztaty. Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy: arteria.3miasto@gmail.com


O 18:00 podróżnicze spotkania, w Bibliotece Manhattan spotkanie z podróżnikiem Romanem Warszewskim, opowie o swoim tegorocznym pobycie w Królestwie Vilcabamby, ostatnim bastionie Inków, i zaprezentuje wybór zdjęć. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Radia Plus. Natomiast w Filii 26 WiMBP spotkanie z Grażyną i Władysławem Witkowickimi, którzy opowiedzą o zimie w Ameryce, start również o 18:00.


Co w sobotę?

Od rana, czyli od godziny 10:00, bo w końcu w sobotę nie wstaje się o 8:00! Będzie można na chwilę wcielić się w…hokeistę, tak na rozgrzanie i dobry początek dnia, a to wszystko z okazji 40-lecia Hali Oliwia. Będzie można zasiąść na ławce kar, czy za kierownicą rolby, czyli maszyny do odświeżania lodu, poczuć klimat hokejowej szatni, przymierzyć parkany, czyli ochraniacze na nogi zakładane przez bramkarzy czy rękawice hokejowe. Wstęp oczywiście wolny, cała impreza zakończy się o godzinie 16:00, jednak z hokejowo-lodowych atrakcji będzie można skorzystać tylko do godziny 14:00!

 

Jeżeli nie hokej, to może wodowanie? W Remontowa Shipbuilding w sobotę o godzinie 10:00 odbędzie się wodowanie boczne kadłuba dla szkockiego armatora operującego na Morzu Północnym, statku typu PSV, czyli wielozadaniowy statek do obsługi platform. Wejście na teren stoczni już od godziny 9:30.


W sobotę od rana nie śpi również Gdynia, a tutaj Peron Kulturalny, niezwykłe warsztaty i niezwykłe wydarzenie kulturalne w podziemiu dworca Gdynia Główna Osobowa. Swoich sił będzie można spróbować w kształtowaniu marcepanowych łakoci, będzie też warsztat świątecznych ozdób i błyskotek, a także niesamowite pakowanie prezentów, tak aby już samo opakowanie stanowiło przepiękny prezent. Będą też słodkie warcaby, podczas których gra będzie się toczyć o pionki. O 12:00 przewidziany jest spektakl „Tancereczka i kominiarczyk”, a o 14:00 – spektakl „ŚPIĄCA KRÓLEWNA”. Peron kulturalny będzie otwarty także w niedzielę, to dla wszystkich, którzy nie zdążą zajrzeć tam w sobotę.


W sobotni wieczór, o godzinie 18:00 otwarcie Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2. Podczas otwarcia zaprezentowany zostanie performance „Białe Pudełko Pana Dory” – artyści wprawią w ruch „white box” przestrzeni galeryjnej nowoporckiej Łaźni 2. Performerzy spróbują zasugerować wielość możliwości kreatywnej ekspresji w nowych wnętrzach. Później przyjdzie kolej na część oficjalną, a po niej projekcja filmu o Nowym Porcie, jej mieszkańcach, lokalnych rzemieślnikach, uczniach szkół.


Sobota to również świąteczne koncert, nie do końca za darmo, ale w słusznej sprawie. O 18.00 w sali Auditorium Primum im. prof. O. Narkiewicza w budynku Atheneum Gedanense Novum wystąpią studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz zaproszone zespoły: Kot Kreskowy i Piąta Strona Świata i wykonają najsłynniejsze świąteczne przeboje. Wstęp jest darmowy, po koncercie odbędzie się dobrowolna zbiórka do puszek, w ramach projektu „Miś pod Szpitalną Choinkę” – wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup zabawek dla dzieci, spędzających Święta na oddziałach dziecięcych gdańskich szpitali.

 

Charytatywny koncert również w Gdyni, o 19:00 w Kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Św. Maksymiliana odbędzie się Świąteczny Koncert Gospel. Tutaj również wstęp bezpłatny, jednak podczas koncertu będą zbierane pieniądze, które w całości zostaną przekazane na wyposażenie powstającego pierwszego na Pomorzu stacjonarnego domu hospicyjnego dla dzieci w Gdyni.

 

Niedziela, na Tak!

Tutaj warto szykować się na wieczór. O 19:00 w Instytucie Spraw Wszelakich koncert bębniarski zespołu Kukakike z udziałem instruktora rytmiki Ksawerego Kuligowskiego.

 

 

 

 

 

Foto: http://www.blogfortricks.com/wp-content/uploads/2012/07/free.jpg

Projekt i wykonanie: Mehowmy