A w Gdańsku FETA!

18 teatrów z Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec, Portugalii, Słowenii, Czech i Polski przedstawi 38 spektakli podczas rozpoczynającego się w czwartek wieczorem w Gdańsku 19. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.     


Jak poinformowali organizatorzy, po raz pierwszy na Festiwalu zobaczymy grupy takie jak Compagnie Kumulus z Francji, Cia. Estampades z Hiszpanii, Kud Ljud ze Słowenii, Het Houten Huis oraz Nieuw Lef z Holandii, czy portugalsko-niemiecki Teatro SÓ. 


Z Polski wystąpią teatry: Snów, PIAN, TeatRazem z Remont Pomp i Pinezka z Gdańska, Małe Mi z Warszawy oraz Circus Ferus i Usta Usta Republika z Poznania. Jedna ze współorganizatorek, Aleksandra Twardowska poinformowała, że wyjątkowe spektakle rozpoczną i zakończą festiwal. – Z dużym impetem otwieramy i z bardzo dużym zamykamy festiwal, natomiast w pozostałe dni program nieco skromniejszy pod względem ilości spektakli, ale bardzo atrakcyjny pod względem jakości – przekonuje.    


Festiwal zainauguruje występ teatru Titanick z Niemiec ze spektaklem pt. „Sonnambulo” (Lunatyk) inspirowanym obrazami Boscha. Współorganizująca przedsięwzięcie Karolina Pacewicz mówi, że spektakl rozpocznie się w czwartek o 22 w parku Centrum Hewelianum u zbiegu ulic Nowe Ogrody i Powstańców Warszawskich. Jak to określiła, „spektakl najkrócej można opisać jako połączenie wizji sennych z obrazami Hieronima Boscha i Salvadora Dalego”.      Aleksandra Twardowska powiedziała, że Compagnie Kumulus z Francji wystąpi podczas FETY po raz pierwszy, ale ze swoim najstarszym spektaklem pt. „The Squames”.      Zwróciła uwagę, że po raz pierwszy podczas FETY wystąpi Circus Ferus z Poznania ze spektaklem „Freak Show”, opowiadającym o obwoźnym cyrku dziwadeł popularnym w 19. i 20. wieku. Teatr Snów z Gdańska ma przedstawić swój nowy spektakl pt. „Rudymenty. Czyli Wtórna Księga Rodzaju”. 


Występujący po raz drugi w Gdańsku francuski teatr-gigant Générik Vapeur na zakończenie festiwalu przedstawi swój monumentalny spektakl „Waterlitz”. Spektakl będzie rozgrywać się kilka, kilkanaście metrów nad ziemią. Jako jedyny podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych, gdzie stanie gigantyczna instalacja z kontenerów ze stoczniowymi żurawiami w tle.     


Festiwal organizują: miasto Gdańsk i „Plama” Gdański Archipelag Kultury. Od ub. roku festiwal odbywa się w Centrum Hewelianu i na Placu Zebrań Ludowych. 


Prawie wszystkie pokazy będą bezpłatne. Bilety po 5 i 2 zł będą obowiązywać na dwa wydarzenia: finałowy spektakl Générik Vapeur „Waterlitz” (5 złotych) oraz kameralną, holenderską produkcję grupy Nieuw Lef odbywającą się w przyczepie kempingowej (2 złote).

 

 

 

 

Źródło: PAP

Foto: facebook.com/FETAfestiwal

Projekt i wykonanie: Mehowmy