Stało się, nadeszło lato więc szlaki turystyczne, plaże i deptaki zostają oblężone przez turystów. Nagle małe miejscowości zamieniają się w metropolie, a grupki ludzi z plecakami, kocami czy olejkami do opalania masowo podróżują i wypoczywają. Warto jednak postarać się, aby nie zlać się z tłumem bezmyślnych turystów.
Odpoczywanie w kurortach stało się łatwe, dostępne i modne. Przynosi nam wiele korzyści – możemy zregenerować siły po całym roku ciężkiej pracy, wzbogacić się o nowe doświadczenia i oderwać od nudnej codzienności. Czy w takim razie mogą być jakieś negatywne skutki turystyki? Okazuje się, że tak – cierpi na tym przede wszystkim przyroda i lokalne społeczności – zwiększa się ruch na drogach i szlakach turystycznych, a także dochodzi do większego zanieczyszczenia środowiska, bo turyści generują bardzo dużo śmieci. Można temu zapobiec stając się świadomym turystą.
- Poznaj lokalnych mieszkańców! Noclegu szukaj w małych prywatnych kwaterach. Spróbuj poznać lokalną społeczność ich język i kulturę, a także potrawy, a może w zamian pokażą Ci miejsca nieopisane w przewodniku. Pamiętaj też o przestrzeganiu zasad i praw panujących w danym kraju.
-
Wyrzucaj swoje odpadki do kosza, jeśli w danym kraju je segregują to też to zrób. Pamiętaj żeby nie karmić dzikich zwierząt, nie straszyć ich i szanować lokalną przyrodę np. chodząc wyznaczonymi szlakami. Robisz to dla przyszłych pokoleń, żeby też mogły zobaczyć to, co ty.
-
Jeśli twoje zwiedzanie zakłada podróżowanie to najlepiej przemieszczać się komunikacją miejską, rowerem lub pieszo. Unikaj masowych wycieczek, korzystaj z usług lokalnych przewodników i biur podróży.
-
Kupuj z głową i wybieraj lokalne produkty, a także zwróć uwagę czy są legalne np. mogą pochodzić z kradzieży lub kłusownictwa. Sprawdź też, czy pamiątkowa bransoletka dla babci nie jest wykonana np. z kości chronionego zwierzęcia.
Pamiętajmy, aby nasz wypoczynek był udany, nie tylko dla nas, ale również dla innych.
Ola
Foto: G. Küppers (JordiCubero)