72. obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W tym roku organizatorzy obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zdecydowali, że wprowadzą więcej rozrywki, by zachęcić do wzięcia udziału w uroczystościach. Celem jest połączenie zabawy i wiedzy na temat współczesnej historii Gdańska i okolic.

 

Obchody tej rocznicy, poza uroczystościami, oferują możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu. Podczas trzydniowego wydarzenia, od 1 do 3 września, tylko pierwszy dzień przeznaczony jest na uroczysty apel, złożenie wieńców oraz na modlitwę w intencji ofiar. Drugiego dnia zostanie otwarta plenerowa wystawa pt. „Powrót Majora”. Składać się będzie ona z ok. 120 zdjęć przedstawiających przywiezienie prochów dowódcy obrońców Westerplatte, Majora Henryka Sucharskiego, z Włoch do Gdańska. Wystawę będzie można oglądać od godziny 12:00 na Długim Targu.

 

3 września odbędzie się I edycja gry miejskiej zorganizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej. Udział w niej może wziąć każdy, kto chce sprawdzić swoją sprawność fizyczną oraz orientację w terenie. Do wzięcia udziału wystarczy zebrać grupę od trzech do pięciu osób, z jedną osobą pełnoletnią i wysłać maila na adres m.jasik@muzeum1939.pl. Organizatorzy przewidzieli upominki dla najsprawniejszych uczestników.

 

Również tego samego dnia, w godzinach wieczornych, odbędzie się koncert na Placu Zebrań Ludowych, pt. „Teatr historii-bądź świadomy”, na którym zagrają: Oddział Zamknięty, L.U.C., Tymon Tymański oraz Hirek Wrona.

 

Zamiarem organizatorów jest zachęcenie do poznawania historii Gdańska. Dzięki ich wysiłkowi obchody te to nie tylko uczczenie smutnych wydarzeń historii, ale także okazja do nauki i zabawy.

 

Aleksandra Meka

 

Foto: Mary – domowe archiwum

Projekt i wykonanie: Mehowmy