59 lat Teatru Telewizji

Telewizja tworzy kulturę masową, teatr natomiast kulturę wysoką. To standardowy podział forsowany przez socjologów i kulturoznawców. A co, gdyby połączyć telewizję i teatr? Zrobiono to dokładnie 59 lat temu. Dziś sytuacja Teatru Telewizji jest nieco gorsza, ale wciąż przyciąga on przed odbiorniki rzesze wrażliwych na teatralną estetykę umysłów.


Teatr Telewizji funkcjonuje od 6 listopada 1953 roku. Pierwszym przedstawieniem jakie wyemitowano w ramach tej instytucji było  „Okno w lesie”, w reżyserii Józefa Słotwińskiego. Dziś Teatr Telewizji jest w nieco gorszej sytuacji. Od lat toczy się dyskusja nad jego problemami finansowymi i spadkiem oglądalności. W latach 60’ TVP produkowano rocznie 200 premier teatralnych dla telewizji, dziś jest to zaledwie kilka produkcji.


Są jednak tacy, którzy magię Teatru Telewizji nadal doceniają -Oglądam, bo jest to darmowa forma kontaktu ze sztuką, w dodatku bez wychodzenia z domu. Ogólnie bardzo lubię teatr, jednak nie stać mnie na regularne chodzenie na spektakle, choć bardzo bym chciała. Dzięki TVP mam jakąś tego namiastkę – twierdzi Monika Mandela, studentka Socjologii.


Tych z was, którzy z Teatrem Telewizji mieli do tej pory mało do czynienia, zachęcamy aby w pierwszej kolejności obejrzeli produkcje będące adaptacjami znanych i lubianych dzieł literackich. Należą do nich m.in. „Ferdydurke”, „Dziady” oraz „Zbrodnia i kara” w reżyserii Andrzeja Wajdy. -W Teatrze Telewizji pokazywane są świetne sztuki, nie tylko komediowe, które zazwyczaj najłatwiej się ogląda, ale również te trudniejsze. Gra aktorska jest świetna, uwielbiam chociażby Krystynę Jandę, która nie ma sobie równych, Gajosa, Stuhra i wielu innych znanych aktorów, których mogę dzięki temu podziwiać. Super sprawa – dodaje Monika Mandela.


Od niedawna TVP aktywnie stara się zaszczepiać zainteresowanie ideą teatru w telewizji również młodym umysłom. Od 29 października realizuje nowy projekt – „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie ze 100 szkół w całej Polsce mogli obejrzeć spektakl teatralny na żywo. Do projektu wybrane zostały szkoły z małych miejscowości, które posiadają dostęp do szerokopasmowego internetu. Jak twierdzi TVP,  przedsięwzięcie to powinno być traktowane -Nie tylko jako wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, ale także jako ważny element edukacji artystycznej i sposób na tworzenie nawyku korzystania z życia kulturalnego -.

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy