30 seniorów dostaje obiady do domu – za darmo, z dowozem!

Miasto obejmuje dożywianiem prawie 2100 gdańskich uczniów. Teraz gmina poszła jeszcze krok dalej – objęła pomocą – w formie obiadu, 30 samotnych i schorowanych osób, które nie są w stanie samodzielnie przygotować sobie posiłków. Kierowcy dowożą im gorące dania do domu codziennie i bezpłatnie.


Jest to projekt pilotażowy realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Zakłada dożywianie 30 osób uczestniczących w projekcie realizowanym od marca 2015 roku do końca grudnia bieżącego roku. Zakładany koszt projektu to: 82 620 złotych. Wykonawcę zadania wyłoniono w konkursie.


– To bardzo ciekawa i potrzebna inicjatywa. Planując ofertę Miasta dla seniorów musimy pamiętać, że oprócz tych aktywnych, którzy tak pięknie działają i ciągle zaskakują nas swą kreatywnością, są tacy, którzy pozostają w swoich domach i potrzebują naszego wsparcia – zaznacza Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej.


– Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom i rozszerzać ofertę dla najstarszych mieszkańców Gdańska. Dla osób samotnych i schorowanych, ale pozostających we własnym mieszkaniu samo przyznanie świadczenia finansowego na zakup żywności nie wystarcza, bo nie ma im kto tego posiłku przygotować – tłumaczy Marlena Jasnoch, zastępca dyrektora ds. usług społecznych MOPR.


Posiłki przygotowywane są na bieżąco w oparciu o indywidualne diety, wynikające ze wskazań lekarskich oraz z produktów najwyższej jakości, zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. – Do pilotażowego projektu zakwalifikowaliśmy podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, mieszkańców z różnych dzielnic miasta. W konkursie zwyciężyła oferta, którą złożyło Stowarzyszenie Dom Opieki „Złota Jesień” – dodaje Marlena Jasnoch.


Jak podkreśla Anna Kankowska, zastępca Kierownika Dziennego Domu przy Stowarzyszeniu „Złota Jesień” obiady powstają w kuchni ośrodka, a kierowcy rozwożą je seniorom wprost do domów. – Zbilansowana dieta uwzględnia udział poszczególnych składników odżywczych, takich jak: białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik oraz witaminy i składników mineralnych w sposób dostosowany do potrzeb konkretnej osoby –  informuje ks. Julian Noga Prezes Stowarzyszenia Dom Opieki „Złota Jesień”. – Seniorzy, którzy otrzymują posiłki bardzo nam dziękują i podkreślają, że dowożone obiady mają ”domowy smak”.


Od rozpoczęcia realizacji zadania minął miesiąc, a już można mówić o sukcesie pilotażu. – Zgłaszają się organizacje, które także chciałyby podjąć się realizacji tego zadania. To bardzo cieszy, bo osób potrzebujących wsparcia tego typu jest wiele. Mam nadzieję, że w przyszłości projekt będzie się rozwijał, a posiłek dowieziony do domu będzie standardem naszych usług – mówi Marlena Jasnoch.

Projekt i wykonanie: Mehowmy