14 szkółka otwarta

Kolejny, zamiejscowy ośrodek Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk otwarty! Szkółka tym razem powstała w Malborku. To czternasty oddział APLG otwarty w ciągu zaledwie dwóch lat, w ramach projektu „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM.


„Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM”, wspólny projekt Lechii Gdańsk i Grupy LOTOS, zainaugurowana została przed dwoma laty w Bytowie. Od tego czasu na Pomorzu regularnie powstawały kolejne zamiejscowe ośrodki Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk. W sobotę w Malborku uroczyście swoją działalność zainaugurował czternasty oddział APLG.

 

– Jesteśmy dumni z każdego ośrodka i z każdym wiążemy duże nadzieje. Byliśmy zbudowani entuzjazmem z jakim kolejne miasta, gminy i kluby przystępowały do projektu, ale przede wszystkim wzruszeni radością z jaką witały nas dzieci, dla których dedykowany jest ten program – mówi Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji i CSR Grupy LOTOS. – Trzymamy kciuki za dzieci i ich trenerów, bo przed nimi teraz czas na doskonalenie umiejętności, a więc ciężka praca podczas treningów – dodaje.


Malbork to prawdopodobnie ostatni ośrodek otwarty w ramach projektu. – Tym czternastym ośrodkiem zamykamy listę klubów współtworzących program. Trzeba zaznaczyć, że cel który wyznaczyliśmy sobie na starcie, zakładający utworzenie 14 ośrodków do końca 2015 roku, przyspieszyliśmy o ponad rok. Teraz będziemy koncentrować się wyłącznie na podnoszeniu umiejętności zawodników, poziomu wiedzy trenerów oraz na kontroli całego systemu – zapowiada Tomasz Bocheński, dyrektor Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk.


W sumie szkoleniem objętych zostało około 3 tysięcy dzieci. To imponująca liczba, która pozwala mieć pewność, że z grupy tej wyłonieni zostaną zawodnicy grający w piłkę na najwyższym poziomie. Pomezania oddała pod skrzydła projektu 150 dzieci z roczników 2002-2006. Wkrótce tworzone będą kolejne grupy i tak jak w innych ośrodkach liczba trenujących znacznie wzrośnie.


– Dla nas przystąpienie do projektu, to uwieńczenie długoletniej przyjaźni dwóch klubów. Teraz wspólnie wkraczamy na ścieżkę budowania silnej Lechii i Pomezanii. Ten program to niebywała gratka, a wsparcie LOTOSU pozwoli nam znacznie zwiększyć ilość godzin treningowych. Dołączyliśmy do projektu jako ostatni, ale warto było czekać – uważa Tomasz Klonowski, prezes Pomezanii Malbork.


„Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM” to jednak program nie tylko dla tych najbardziej utalentowanych piłkarsko dzieci. – Cieszymy się, bo LOTOS i Lechia nie tylko szlifują piłkarskie talenty, ale także edukują i uczą postaw potrzebnych później w życiu – mówi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. – Robimy co możemy, żeby zapewnić dzieciom dostęp do sportu, ale bez sponsorów jest to trudne. Pomoc LOTOSU jest więc nieoceniona i pozwala na wprowadzenie planów długofalowego rozwoju.


Zanim doszło do podpisania umowy pomiędzy APLG, a Pomezanią, rozegrany został turniej dla rocznika 2004. Były prawdziwe emocje, łzy radości i smutku. Zwyciężyli piłkarze Concordii Elbląg, którzy w finale pokonali Lechię Gdańsk. Niezwykle zacięty był półfinał pomiędzy Lechią, a gospodarzami turnieju Pomezanią. Świetny mecz zakończył się remisem 3:3, a o wejściu do finału decydowały rzutu karne. Młodzi zawodnicy Pomezanii przegrali je, ale pokazali że wiele już potrafią na boisku.

 

– Fascynuję się piłką nożną. Moim ulubionym piłkarzem jest Cristiano Ronaldo, a najbardziej lubię w nim to, że dobrze się kiwa, jest szybki i ma dobrą kondycję. Chciałbym grać tak jak on, więc muszę trenować codziennie po kilka godzin i dobrze się odżywiać. Dlatego kilka razy dziennie piję świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw – powiedział Igor Przybytkowski z Pomezanii.


Fanem Ronaldo jest też jego kolega z drużyny Marcel Baranowski, który uwielbia piłkę, ale ma jeszcze inne hobby. – Jak wracam do domu to gram na komputerze w wyścigi samochodowe. Może w przyszłości zostanę kierowcą rajdowym jak Robert Kubica – zastanawiał się młody piłkarz.

Projekt i wykonanie: Mehowmy