1 września w Gdańsku – miasto zaprasza na uroczystości

Jak co roku wczesnym rankiem 1 września u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbywać się będą uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej.


Poranna uroczystość, z udziałem premiera Donalda Tuska, rozpocznie się o godz. 4.45. Natomiast na godz. 17.00 u stóp pomnika wieńce złożą Prezydent Bronisław Komorowski i Prezydent Niemiec Joachim Gauck. Złożenie wieńców poprzedzi krótki akcent muzyczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.


Gospodarzem porannej uroczystości będzie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W tym roku na Westerplatte nie będzie pokazu rekonstrukcji historycznej nawiązującego do wybuchu II Wojny Światowej. Po oficjalnych wystąpieniach gości odbędzie się Apel Pamięci i Salwa Honorowa, a także złożenie wieńców pod pomnikiem.Zakończenie uroczystości planowane jest na godz. 6.00.


Pozostałe uroczystości tego dnia:

Godz. 10.00 – w budynku Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku, ul. Kładki 24 odbędzie się wspólna modlitwa i złożenie wieńców przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II Wojny Światowej w budynku Viktoriaschule.


Godz. 12.00 – pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Poległych Pocztowców. Po Mszy Świętej odbędzie się oddanie hołdu Poległym Pocztowcom oraz złożenie wieńców.


Miasto zaprasza również na wyjątkowy spektakl filmowo-multimedialny „Wybuch” wg pomysłu Andrzeja Wajdy. Spektakl będzie prezentowany na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów. Spektakl przygotowano z wykorzystaniem m.in. techniki video-mappingu oraz efektów 2d i 3d. Organizatorzy wydarzenia określają „Wybuch” mianem współczesnego odpowiednika Panoramy Racławickiej, ukazującego jedną z najbardziej dramatycznych kart polskiej historii.


Godz. 17.00 – na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wizytę w Gdańsku złoży Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck. Wizyta rozpocznie się od wspólnego złożenia wieńców u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. Z Westerplatte prezydenci przepłyną statkiem do centrum Gdańska, by wziąć udział w pokazie spektaklu „Wybuch”.


UWAGA! W godzinach pomiędzy 12.00 a 15.00 część Westerplatte (miejsce od bramki sprawdzeń pirotechnicznych) do Pomnika Obrońców Wybrzeża będzie niedostępna dla zwiedzających. W tym czasie odbywać się będą tam działania zaplanowane przez Biuro Ochrony Rządu.

Projekt i wykonanie: Mehowmy