Zwierzęta też mają prawa

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została ustanowiona 10 grudnia 1948 roku. Po kilku latach stała się inspiracją do podjęcia podobnych działań na rzecz zwierząt. Zarówno organizacje jak i indywidualne osoby zaangażowały się w powołanie Międzynarodowego Dnia Praw Zwierząt. Obchodzimy go corocznie 10 grudnia.

 

Do takich incydentów jak bicie, znęcanie się, maltretowanie, zamykanie w ciasnych klatkach, wyzyskiwanie bądź zaniedbywanie zwierząt, dochodzi na całym świecie. Są to przejawy tego samego zjawiska – łamania praw zwierząt. Choć właściciele powinni o nie dbać, szanować je i karmić, to czasami czynią je przedmiotami pogardy i „workami treningowym”, na którym można rozładować emocje. Zapominają, że zwierzęta to także istoty żywe i tak samo jak człowiek mają swoje prawa. Jakie? Wszystkie prawa zwierzaków spisało i ustanowiło powszechnymi UNESCO w 1978 roku. Stworzyło ono wtedy Światową Deklarację Praw Zwierząt i ustaliło, że zwierzę ma prawo m.in. do życia, opieki, ochrony, wolności i wypoczynku.

 

Szczególnie ciążki los spotyka zwierzęta bezdomne bądź te, które żyją w schroniskach. Wiele z nich przebywa w kiepskich warunkach i często bywa głodne. Zaradzić temu może każdy z nas przekazując pożywienie bądź ciepłe koce schroniskom w całym kraju. – W okresie jesienno- zimowym schroniska apelują o pomoc dla zwierzaków. Można wtedy przynosić jedzenie, koce, ciepłe swetry, poduszki, stare karimaty lub śpiwory, czyli wszystko co będzie izolowało zimno w budzie. Ja co roku zbieram takie rzeczy i zanoszę do schronisk. Zbieram je po znajomych, w hufcu bądź umieszczam ogłoszenia na portalach. Ludzie często zgłaszają, że mają coś do oddania. Częściej ci zupełnie obcy, niż znajomi. – mówi Agnieszka Sontowska, wolontariuszka zaangażowana w pomoc zwierzakom w schroniskach.

 

Także internet jest polem ciekawych inicjatyw na rzecz zwierząt. Ostatnio pisaliśmy o facebookowej kampanii „Stop pustym miskom-pomagamy schroniskom!”, która potrwa do 15 grudnia. Obecnie działa również akcja portalu tablica.pl. Witryna pozwala pomóc psiakom przez kliknięcie na przycisk w ogłoszeniu. Choć można kliknąć tylko raz dziennie, to gdy napełni się całą kość, tablica.pl wysyła do zwierzaka duży worek karmy. W tej edycji pożywienie trafia do zwierzaków ze schronisk w Bydgoszczy i Gdyni. Akcja potrwa do 19 grudnia i jest kontynuacją słynnej kampanii „Nakarm psa z Szerlokiem”. http://tablica.pl/nakarm-psa/

 

Jedną z organizacji najaktywniej działających na polu walki o prawa zwierząt jest Animal Equality. Jest to organizacja non- profit, która powstała w Madrycie w 2006 roku. Działa w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Wenezueli i w Polsce. Sami nazywają się grupą abolicjonistów, która przeciwstawia się wykorzystywaniu zwierząt przez ludzi oraz szowinizmowi gatunkowemu. Budują społeczną świadomość głębokiej niesprawiedliwości i krzywdy jaka dotyka zwierzęta, walczą w przejawami ich złego traktowania oraz wyszukują i prowadzą dochodzenia w miejscach, w których wyzyskiwanie zwierząt jest na porządku dziennym (farmy, rzeźnie).

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

 

 

 

Foto: NordicLondon

Projekt i wykonanie: Mehowmy