Punkt Informacyjny Europe Direct Gdańsk, Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG oraz Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR zapraszają na „Kino dokumentu: Europa bez fikcji”.
W najbliższy piątek 24 lutego 2012 godz. 17.00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55 aula 1.43 odbędzie się pokaz filmu „Gunnar Szuka Boga”, pokazowi będzie towarzyszyło również spotkanie z prof. Marią Szyszkowską.
Cykl kina dokumentalnego EUROPA BEZ FIKCJI to wspólny projekt Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG Miłość Blondynki i Punktu Informacyjnego Europe Direct Gdańsk. Jest to próba ukazania życia naszego kontynentu z jak najszerszej strony poprzez sztukę dokumentu. Europa, chociaż nie jest dużym kontynentem, cechuje się ogromnym zróżnicowaniem pod względem sposobu życia, tradycji, a przede wszystkim kultury i obyczajowości. Spotkanie to świetna okazja, aby przez pryzmat kamery, przyjrzeć się europejskiej strukturze kulturowej, ekonomicznej, czy geopolitycznej.
Podczas spotkania uczestnicy będą rozmawiać, o tym jak we współczesnej Europie funkcjonują lub jak zmieniają swoją definicję pojęcia takie jak: tożsamość narodowa, tradycja czy obywatelskość? Jak wygląda w tym wszystkim Polska ale również cała Europa w kontekście reszty świata?
Spotkania w ramach cyklu „Europa bez fikcji” będą odbywały się co miesiąc od lutego do grudnia. Cykl będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych. Projekt jest współtworzony i dofinansowany we współpracy z Komisją Europejską.
GUNNAR SZUKA BOGA / Gunnar Goes God
reż. Gunnar Hall Jensen, Norwegia, 2010, 85 min
Gunnar to przykładny ojciec średniozamożnej norweskiej rodziny. Na pierwszy rzut oka ma wszystko: udane życie rodzinne, wygodny dom z dużym ogródkiem, samochód i dobrej klasy sprzęt. I choć wydaje się, że Gunnar nie ma powodów do zmartwień, to jednak daleko mu do pełni samozadowolenia. W tym wygodnym i poukładanym świecie za pieniądze można kupić wszystko, ale wszechobecny brak duchowości na dłuższą metę staje się nie do zniesienia. Gunnar decyduje się na wyjazd do pierwszego chrześcijańskiego klasztoru w Egipcie, gdzie chce odnaleźć zaginioną w sobie duchowość. To tutaj wspólnie z trójką przyjaciół stanowiących jednocześnie jego ekipę filmową, chce poszukać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Czy jednak ten sposób życia, jest tym, czego żyjący w konsumpcyjnej i materialnej rzeczywistości Gunnar tak naprawdę potrzebuje?
Wybrane nagrody i festiwale:
2011 – 8. festiwal Planete Doc (konkurs główny o Nagrodę Millennium)
2011 – Visions du Réel w Nyon
2011 – CHP:DOX w Kopenhadze
2011 – DOK Leipzig
2011 – MFF Jihlava
2010 – IDFA, International Documentary Film Festival Amsterdam
2010 – MFF w Göteborgu
2010 – Nordisk Panorama w Bergen
Prof. dr hab. MARIA SZYSZKOWSKA
Senator RP V kadencji. Ukończyła studia na Wydziale Prawa UW i Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK. Habilitowała się na Wydziale Filozoficznym KUL. Swą bezkompromisową postawą, wiernością wobec dokonanych wyborów filozoficznych i prawdomównością, naraża się od lat na nieustanne ataki i szykany. Głosi poglądy antyklerykalne. Opowiada się za pacyfizmem, a także przeciwko temu, co uznaje za formy zniewolenia i dyskryminacji. Jest orędowniczką państwa neutralnego światopoglądowo. Domaga się wolności światopoglądowej i tolerancji oraz szacunku dla każdego człowieka. Wykładała filozofię na uniwersytecie w Wiedniu. W latach 1994-97 była sędzią Trybunału Stanu RP. Za działalność publiczną 30 marca 1999 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest wiceprzewodniczącą polskiego oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Należy m.in. do Związku Literatów Polskich, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Internationale Gesellschaft „System der Philosophie”. Nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Prezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia Wolnej Myśli. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i prowadzi tam seminarium doktorskie. Wykłada również w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Teorii i Filozofii Prawa.