Zadomowieni w Europie

Wiadomo nie od dziś, że czas szybko płynie i właściwie to czujemy jakbyśmy w Unii Europejskiej byli od zawsze. Jednak minęło dopiero albo aż 8 lat! Już dawno przeminęła niczym z wiatrem nasza euforia, radość i wątpliwości związane z tym pamiętnym wydarzeniem. Dzień Europy to świetna okazja do refleksji nad tym, co właściwie młody człowiek zyskał dzięki temu, że 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła w szeregi Wspólnoty Europejskiej.


Przeciętny młody Polak wybiera studia, które go interesują i pozwolą mu pracować w wymarzonym zawodzie. Co jeżeli w Polsce nie ma interesującej oferty kształcenia? To nie problem, wystarczy przejrzeć oferty uczelni zagranicznych. Dla wszystkich mniej odważnych, też jest rozwiązanie – można studiując w Polsce wyjechać na zagraniczną wymianę i poznać smak studiowania w innym kraju. Jak? – Po pierwsze można skorzystać z wymiany studenckiej Erasmus i wyjechać na semestr lub dwa w ramach swoich studiów do zaprzyjaźnionej uczelni, po drugie dzięki dwustopniowym studiom, jest możliwość zrobienia pierwszego stopnia w Polsce, a drugiego, w którymś europejskim mieście. Dzięki tym możliwościom język angielski stał się już standardem, a rodzice kładą większy nacisk na naukę języków obcych dla swoich dzieci – mówi Kasia, studentka.


Gdy uda się już ukończyć z sukcesem studia przychodzi czas na pierwszą pracę. Rynek pracy w Polsce jest za wąski? Można szukać dalej, bo dzięki Unii, pracę możemy znaleźć na terenach od Oceanu Atlantyckiego niemalże po same góry Ural. Magiczne słowo Strefa Schengen otwiera przed Polakami granice (w sensie dosłownym i przenośnym) do poszukiwania swojego miejsca do realizacji zawodowych aspiracji. Warto jednak w poszukiwaniu pracy wziąć pod uwagę zawody, które powstały w Polsce wskutek europejskiej integracji, jak chociażby specjalista od pozyskiwania funduszy europejskich. Ponadto liczba miejsc pracy zwiększyła się dzięki europejskim inwestycjom, a dzięki ogromnemu wsparciu dotacji unijnych dostępna stała się też możliwość założenia własnej firmy.


Co jednak jeśli po studiach, świeżo upieczony absolwent nie ma w pełni sprecyzowanych planów zawodowych? – Wolontariat Europejski. Sama obecnie poszukuje możliwości zagranicznego wolontariatu. Dlaczego? Ponieważ daje możliwość podszkolenia języka, doświadczenie oraz można dzięki temu bardziej otworzyć się na ludzi i rozwinąć samego siebie – mówi studentka Asia.


Wolontariat Europejski powstał po to, aby ludzie w wieku 18-30 lat mogli zdobyć doświadczenie i umiejętności związane z pracami społecznymi w Europie, ale również w Krajach Partnerskich, czyli np. na Karaibach, w Azji czy Ameryce Łacińskiej. W ten sposób wspierane są projekty kulturalne, socjalne i ekologiczne. W ramach wolontariatu zagranicznego wolontariusz ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, a nawet drobne kieszonkowe na swoje wydatki. Gdzie znaleźć takie oferty? Najlepiej zacząć od strony programu „Młodzież w działaniu” http://www.mlodziez.org.pl/akcja-2 warto również zajrzeć na Facebooka Fundacji Lighthouse z Gdańska http://www.facebook.com/lighthousegdansk oraz sprawdzać nowości na stronie Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni http://www.cwm.org.pl/. Warto przygotować swoje CV w języku angielskim i rozpocząć wysyłanie e-maili do wybranych organizacji. W treści maila najlepiej podkreślić takie cechy jak zaradność, dobra organizacja i umiejętność pracy z ludźmi.


Wiele zmieniło się od naszego wejścia do Unii Europejskiej. Zyskaliśmy nie tylko możliwości, ale też szersze, bardziej globalne spojrzenie na ludzi i świat.

 

 

Ola

 

 

 

 

 

Foto: MateuszEs

Projekt i wykonanie: Mehowmy