WOLONTARIAT JEST OK!

Dzielą swój czas z innymi, angażują się w działania na rzecz ludzi, organizacji czy idei.  Wolontariusze, bo o nich mowa,  nie mają z tego żadnych pieniędzy. Co ich do tego skłania?

Wolontariat to nie tylko pomoc biednym, potrzebującym. Dla mnie to przede wszystkim możliwość bycia wśród ludzi i doświadczanie czegoś nowego. Dzięki wolontariatowi odkryłam u siebie zdolności w byciu liderem – mówi Monika, wolontariuszka przy Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

O wolontariacie mówi się coraz częściej. Podkreśla się nie tylko aspekt pomagania innym. Wolontariusze widzą obopólne korzyści, które płyną z wolontariatu. Jako wolontariusze oferujemy swój czas, umiejętności, zaangażowanie, ale dostajemy także coś w zamian. Niektórzy w ten sposób zdobywają nowe kompetencje zawodowe, inni tworzą nowe sieci kontaktów, jeszcze inni po prostu w ten sposób realizują swoje pasje.

W Gdańsku działa Regionalne Centrum Wolontariatu, które prowadzi miejski program wolontariatu. Prowadzą szereg różnorodnych programów w ramach których można działać.

Każdy wolontariusz ma możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, organizowane są spotkania integracyjne dla wolontariuszy, wszystkim wolontariuszom wydajemy zaświadczenia o wolontariacie. Przy dużych wydarzeniach zapewniamy wolontariuszom wstęp na imprezy. Możliwości jest wiele, trzeba tylko spróbować. Wolontariat naprawdę uzależnia – mówi Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu  w Gdańsku.

Aktualnie w gdańskim Centrum Wolontariatu prowadzone są następujące programy:

Wolontariat Miasta Gdańska to program wspierania miasta w przestrzeni publicznej. Wolontariusze działają jako służby informacyjne, kierują ruchem, wspierają osoby z niepełnosprawnościami w trakcie imprez masowych, mających miejsce w Gdańsku. Po działaniu wszyscy razem uczestniczymy we wspieranym wydarzeniu. Do tej pory były to między innymi wydarzenia takie jak: mecze Lechii Gdańsk, koncert Jennifer Lopez, Bon Jovi, Justin Timberlake, mecz Lechia Gdańsk vs Juventus.

Kolejny program to działanie podczas nienastawionych na zysk konferencji, festiwali, wydarzeń realizowanych przez organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Udział w wolontariacie akcyjnym daje możliwość zobaczenia organizacji wydarzenia  „od kuchni”, towarzyszenia znanym osobistościom, współpracy ze specjalistami w danej dziedzinie takich jak Festiwal Teatrów Ulicznych FETA, Blog Forum, infoShare, Choinka Gdańska, Forum Inicjowania Rozwoju, Baltic Sail itp.

Wolontariat na rzecz innych to jedna z najszerszych form zaangażowania. Pośredniczymy w ofertach od organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, na rzecz których można działać. Można pomagać starszej Pani, można jechać na wyjazd jako opiekun osoby z niepełnosprawnością, ale można także prowadzić stronę internetową organizacji pozarządowej. Ten rodzaj wolontariatu wymaga dłuższego zaangażowania.

Wolontariat szkolny – to możliwość wsparcia waszego szkolnego klubu Wolontariatu, aby podziałać razem z kolegami i koleżankami i zrobić coś na rzecz innych. Ostatnio wolontariusze szkolni organizowali punkty odżywcze podczas 1. PZU Gdańsk Maratonu.

Osoby aktywne zawodowo mogą także zostać wolontariuszami. W ramach wolontariatu pracowniczego oferujemy stworzenie dla firm programów wolontariatu, w które angażują się pracownicy realizując działania na rzecz innych. Niektórzy remontują świetlice środowiskowe, organizują zieleńce w przestrzeni publicznej, a  inni dzielą się swoimi kompetencjami prowadząc bezpłatne szkolenia.

Wolontariat to także metoda na aktywne poszukiwanie pracy. Wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku prowadzimy Gdański Program Aktywizacji Zawodowej poprzez Wolontariatu, w ramach którego w trakcie poszukiwania pracy można zaangażować się w wolontariat w jednej z gdańskich organizacji pozarządowej czy instytucji publicznej. Dzięki temu można wzmocnić swoje umiejętności, nauczyć się czegoś nowego, czy sprawdzić  się w nowym zadaniu.  Od września rusza nowy nabór uczestników – zapytaj swojego doradcę zawodowego o taką możliwość.

Wolontariat seniorów to przykład, że wolontariat nie ma granic – ani tych mentalnych, ani związanych z wiekiem. Seniorzy mają dwie możliwości zaangażowania. Mogą zostać wolontariuszami w jednej z gdańskich organizacji pozarządowej. W każdej z organizacji działa 10 seniorów, więc to także możliwość poznania nowych osób i spędzenia aktywnie czasu wolnego. Drugą możliwością jest Gdański Fundusz Senioralny. Tutaj istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na swój seniorski pomysł w kwocie 500 zł. Wystarczy chęć działania, zrobienia czegoś dla innych oraz zaangażowania innych we wspólną realizację. Do 15 września trwa nabór do kolejnej już edycji Gdańskiego Funduszu Senioralnego.

Dla miłośników zwierząt jest także przestrzeń do zaangażowania. Realizujemy program wolontariatu na rzecz bezdomnych zwierząt w schronisku PROMYK. Wolontariusze wychodzą z psami na spacery, socjalizują, wyczesują zwierzęta oraz bawią się z nimi.

Co jakiś czas zdarzają się także wyjątkowe wydarzenia . W 2012 roku było nim UEFA EURO 2012™, gdzie wolontariusze realizowali program Wolontariatu w przestrzeni miasta Gdańska. Już za kilka miesięcy w styczniu 2016 odbędą się mistrzostwa europy w piłce ręcznej – MEN’ EHF EURO 2016 POLAND™. Do zadań wolontariuszy będzie należeć między innymi opieka nad przybyłymi drużynami, udzielanie informacji kibicom czy wsparcie centrów prasowych. Od 1 września rusza rekrutacja!

Znajdź trochę czasu dla siebie i dla innych. Odwiedź naszą stronę internetową www.kiwi.org.pl lub nas osobiście – budynek Europejskiego Centrum Solidarności, Pl. Solidarności 1/pok.3.36.

I ty możesz zostać wolontariuszem lub wolontariuszką!

 

Programy wolontariatu miejskiego realizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku dofinansowane są ze środków Gminy Miasta Gdańsk oraz z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.  

Projekt i wykonanie: Mehowmy