Wolne książki

Inicjatywa dzielenia się przeczytanymi książkami nie jest niczym nowym, w końcu od dawna już istnieją biblioteki. Jednak miłośnicy czytania chcą również dzielić się własnymi zbiorami, ponieważ po jej kupieniu i przeczytaniu, z reguły trafia ona na półkę na kilka lat.

 

Idea bookcrossingu czyli uwalniania książek przybiera najróżniejsze formy jednak sens zawsze jest ten sam – zostawić książkę w miejscu publicznym i znaleźć inną. Jeśli również nabrałeś ochoty na wymianę, to przed sobą masz kilka możliwości.

 

Na początek możesz zarejestrować się na stronie bookcrossing.pl. Żeby uwolnić książkę trzeba ją wpisać na listę, wydrukować jej etykietę z informacją, że jest to wolna książka i zostawić w dowolnym miejscu lub na jednej z oficjalnych półek, której listę również znajdziemy na stronie. Jeśli znajdziesz taką książkę koniecznie zarejestruj ją na stronie, a będziesz mógł sprawdzić jaką dotychczas przebyła drogę.

 

Możesz również dołączyć do międzynarodowej organizacji zrzeszającej miłośników dzielenia się książkami. W Stanach Zjednoczonych od 2009 roku ruszyła inicjatywa „Little Free Library”. Każdy z nich buduje małe biblioteczki, wielkości budek dla ptaków i stawia przed swoim domem. Chętni mogą brać z niej książki lub wkładać swoje. Pomysł okazał się tak trafiony, że rozprzestrzenił się na cały świat i minibiblioteczki można spotkać w Europie, Afryce czy Azji. Każdy kto chce włączyć się w inicjatywę musi wpłacić jednorazowo 25 dolarów na rzecz organizacji, a w zamian trafi na oficjalną listę minibibliotek, która jest widoczna również na mapie zamieszczonej w internecie oraz dostęp do bazy. Założenie takiej biblioteczki to nie tylko sposób na podtrzymanie tradycji czytania, ale również świetny pomysł na poznanie sąsiadów i zawiązanie nowych przyjaźni z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Ponadto, twórcy minibibliotek muszą wykazać się kreatywnością w zbudowaniu własnej budki. Jeśli jednak nie ma się talentu, gotowy model można kupić na stronie www.littlefreelibrary.org.

 

Dobrym początkiem w uwalnianiu swoich książek może być inicjatywa Szybkiej Książki Miejskiej S. K. M. W dniach 22 i 23 września, w komunikacji miejskiej w Trójmieście będzie można zostawić, ale i znaleźć książkę. Wystarczy napisać w środku książki informację, że jest to Szybka Książka Miejska S.K.M. Ważne żeby książki zostawiać pojedynczo, a nie w siatkach czy kartonach. Będzie to świetna okazja, żeby przeczytać zupełnie nowe tytuły i chociaż na chwilę odświeżyć swoją domową biblioteczkę. Warto włączyć się w pomysł na dłużej, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby akcja zmieniła się w coś stałego. Udział w akcji można potwierdzić na Facebooku.

 

 

Ola

 

 

 

 

Foto: Anneli Salo

Projekt i wykonanie: Mehowmy