Włóż w to całe swoje serce

26 stycznia w całym kraju jest obchodzony, jako Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Święto to wypada w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Z tej okazji grupa Dawca.pl oraz zespół Romantycy Lekkich Obyczajów podjęli współpracę, której efektem będzie teledysk opowiadający historię pewnego przeszczepu. Ideę dawstwa narządów pragną promować poprzez jedno zdanie: „A czy ty oddałbyś swoje serce?” Pokaz premierowy w internecie odbędzie się właśnie 26 stycznia na YouTube, natomiast już 21 możecie zobaczyć jego przedpremierę! Gdzie? Na koncercie poświęconym dawstwu narządów, w klubie Medyk (Gdańsk) wystąpią trzy zespoły z Olsztyna wspierające akcję: Romantycy Lekkich Obyczajów, Fade Out i Transsexdisco – czytamy na stronie wydarzenia na Facebook’u.

A czy Ty właściwie wiesz kto może być dawcą? Jaka jest różnica między oświadczeniem woli, a sprzeciwem? Wiesz jak możesz uratować komuś życie? Jeżeli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś „nie” może warto się dowiedzieć. Nawet jeśli odpowiedziałeś „tak” na wszystkie, to i tak zapraszam do lektury.

Czy wiesz kto może być dawcą?
Dawcą organów po śmierci może zostać każda osoba, która nie wyraziła sprzeciwu, a jej tkani lub organy są zdrowe i pasujące do organizmu biorcy. 

Jaka jest różnica między oświadczeniem woli, a sprzeciwem?
Oświadczenie woli to dobrowolna deklaracja, która informuje, że wyraziliśmy zgodę na pośmiertne pobranie naszych organów. Takie oświadczenie można pobrać z formie pliku PDF i wydrukować, można zakupić plastikową kartę, na której znajdą się również nasze dane, albo można na kawałku papieru napisać zgodę i przede wszystkim ją podpisać. Każda forma jest dobra, wystarczy tylko nosić deklarację w portfelu, wśród dokumentów. Trwałe oświadczenia w formie plastikowej karty możecie znaleźć na stronie www.dawca.pl oraz POLTRANSPLANT, czyli Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji.

No dobrze, ale nie każdy musi zgodzić się na taki stan rzeczy. Dla tych, którzy nie identyfikują się z ideą dawstwa jest również wyjście, w postaci Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca  2005 pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia  sprzeciwu. Sprzeciw jest skuteczny od daty wpisu do rejestru , która będzie uwidoczniona na potwierdzeniu.  Moc prawną ma również noszone przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie sprzeciwu  lub oświadczenie ustne złożone  w obecności dwóch świadków pisemnie przez nich potwierdzone. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia przedstawiciel ustawowy tej osoby. Małoletni powyżej lat 16 lub inne osoby, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, mogą same wyrazić sprzeciw – czytamy na stronie POLTRANSPLANT, http://www.poltransplant.org.pl/crs1.html.

Wiesz jak możesz uratować komuś życie?
Możliwości są różne. Możemy oddawać krew w lokalnych stacjach krwiodawstwa. Możemy zostać również dawcą szpiku kostnego, wystarczy zgłosić się do instytucji, która przeprowadza badania i tworzy Bazę Dawców Komórek Macierzystych. Procedura trwa tylko kilkanaście minut i polega na pobraniu próbki krwi oraz wypełnieniu zgłoszenia. Po około 3-ach miesiącach dostajemy odpowiedź i jeśli wyniki są prawidłowe zostajemy wpisani do razy danych i czekamy na telefon, który może zadzwonić następnego dnia, za rok, albo jeszcze później. Dawcą organów możesz zostać nie tylko po śmierci. Coraz popularniejsze stają się „przeszczepy rodzinne” podczas których możemy np. oddać nerkę chorej osobie z naszej rodziny.

W tak piękną rocznicę jak pierwszy udany przeszczep wykonany w naszym kraju każdy powinien zrobić sobie rachunek sumienia i szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie chce komuś uratować życie.

 

 

Agnieszka Borkowska

 

 

 

 

 

Foto: Amanda Ferro

Projekt i wykonanie: Mehowmy