Wiosenny semestr Uniwersytetu Krytycznego

Od połowy marca trwa wiosenny semestr Uniwersytetu Krytycznego. W najbliższym czasie czekają nas ciekawe wystąpienia dotyczące m.in. spółdzielczości, zaangażowanej literatury kobiecej oraz tego, jak aktywnie inwestować.

 

Wiosenny cykl debat, wykładów i seminariów trwa od marca do czerwca. Spotkania odbywają się w Świetlicy Krytyki Politycznej przy ulicy Nowe Ogrody 35 w Gdańsku. W ramach Uniwersytetu Krytycznego odbywa się pięć cyklów spotkań: Animal Studies, (Po)kryzysowa ekonomia, Kobiecy głos, Wolna Kultura oraz Humanistyka a społeczeństwo.

 

Już dzisiaj, o godzinie 18, odbędzie się spotkanie w ramach cyklu poświęconego (Po)kryzysowej ekonomii. Poruszony zostanie temat spółdzielczości, m.in. tworzenia własnych, kilkuosobowych spółdzielni. – Uczestnicy warsztatu zapoznają się z przykładami funkcjonujących we współczesnym świecie spółdzielni, które odnoszą sukcesu w swej działalności. Spróbują również stworzyć własną, kilkuosobową spółdzielnię np. spółdzielnię pracy – informuje prowadząca spotkanie, Gabriela Mieczkowska. W kwietniu odbędą się także spotkania dotyczące kobiecej literatury zaangażowanej, akcjonariatu obywatelskiego oraz problematyki literackiej. Będzie można spotkać się m.in. z Kazimierą Szczuką, Błażejem Warkockim, Agatą Bielik-Robson oraz Krzysztofem Tomasikiem. Cały harmonogram znajdziecie na stronie:www.krytykapolityczna.pl, w zakładce Trójmiasto.

 

– Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać – deklarują organizatorzy.

 

Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie spotkania w ramach Uniwersytetu Krytycznego prowadzi od 2009 roku. Gdańska odsłona ruszyła jesienią zeszłego roku.

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy