Wielki finał Energa Basket Cup rozstrzygnięty na parkiecie ERGO Areny!

Zakończył się finał krajowy programu Energa Basket Cup – największego w Polsce programu koszykarskiego dla dzieci ze szkół podstawowych. Mistrzostwo Polski ponownie zdobyła Szkoła Podstawowa nr 67 z Wrocławia, natomiast Mistrzyniami Polski zostały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Sosnowca. Uwieńczeniem turnieju było rozegranie meczów finałowych na głównym parkiecie ERGO Areny.

W tegorocznej edycji programu Energa Basket Cup wzięła udział rekordowa liczba uczestników – ok. 78 tys. dzieci z ponad 6,6 tys. szkół. Rozgrywki toczyły się od września 2011 r. do maja 2012 r. Turniej ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem programu Grupa Energa.

Wielki finał krajowy odbył się w dniach 26-29 maja na terenie Gdańska i Sopotu, a mecze o miejsca na podium rozegrane zostały w jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce – Ergo Arenie. W zawodach zmierzyli się ze sobą najlepsi młodzi koszykarze i koszykarki w Polsce – mistrzowie i mistrzynie szesnastu województw. Łącznie blisko 400 zawodników i zawodniczek reprezentujących 32 zespoły – szesnaście w kategorii chłopców i tyle samo w kategorii dziewcząt. Mecze odbywały się na ośmiu obiektach sportowych i szkolnych w Gdańsku i Sopocie. W sumie rozegrano aż 136 spotkań.

Chłopcy z Wrocławia odnieśli ogromny sukces, zapisując na swoim koncie kolejne Mistrzostwo Polski w ramach programu Energa Basket Cup. Z kolei tytuł Mistrzyń po raz pierwszy powędrował do przedstawicielek województwa śląskiego – dziewcząt z SP 45 z Sosnowca. W kategorii dziewcząt triumfowała drużyna z województwa śląskiego – Szkoła Podstawowa nr 45 z Sosnowca, która w finale pokonała zawodniczki z SP 60 Bydgoszcz – 42:27.

SP 67 Wrocław (2011)

Podczas turnieju nie brakowało emocji. Wszystkie drużyny z wielkim zaangażowaniem walczyły o tytuł Mistrza Kraju i pokazały swoje umiejętności, pasję i wolę walki. Uczestnicy udowodnili, że Polska ma realne koszykarskie zaplecze, które w przyszłości może skutkować sukcesami na światowych arenach. Drużyna, która zdobyła pierwsze miejsce otrzymała nagrodę w postaci 10 000 złotych na sprzęt sportowy dla swojej szkoły. Zespół, który zajął drugie miejsce otrzymał nagrodę o wartości 7 000 zł, a na brązowych medalistów czekał voucher na kwotę 5 000 złotych. Ponadto drużyny, które znalazły się na podium otrzymały medale i puchary oraz pamiątkowe dyplomy i gadżety z rąk ambasadora programu, legendy koszykówki – Adama Wójcika.

Nie lada atrakcją dla wszystkich uczestników finału krajowego Energa Basket Cup była możliwość obejrzenia z trybun Ergo Areny trzeciego finałowego meczu zawodowej ligi koszykówki mężczyzn.

Źródło: mat. pras.

Projekt i wykonanie: Mehowmy