Urząd Gminy w Pszczółkach jednym z laureatów 5. edycji konkursu grantowego

Znamy już zwycięzców piątej edycji konkursu grantowego organizowanego w ramach programu „Po stronie natury”. W tym roku jury wybrało 11 zwycięskich projektów spośród ponad 400 nadesłanych wniosków. Jednym z laureatów jest grantobiorca z województwa pomorskiego, który wykazał się skrupulatnością oraz innowacyjnością w zaplanowaniu działań ekologicznych.


Aby ubiegać się o grant należało przygotować projekt mający na celu poszerzenie wiedzy o ochronie przyrody oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej. Jak co roku najwyżej ocenione zostały inicjatywy propagujące aktywną edukację prowadzoną w terenie i pomysły odpowiadające na lokalne potrzeby. Zwycięskie projekty charakteryzowały się nie tylko poprawnością merytoryczną i formalną, ale także ciekawym ujęciem i innowacyjnymi metodami ich realizacji. Z województwa  pomorskiego zgłoszono do konkursu 21 wniosków.


Konkurs grantowy jest nieodłącznym elementem programu „Po stronie natury”, realizowanym niezmiennie od 2009 roku we współpracy trzech partnerów: Żywiec Zdrój, Fundacji Nasza Ziemia oraz Lasów Państwowych. W efekcie czterech edycji, nakładem ponad pół miliona złotych dofinansowano aż 89 inicjatyw proekologicznych odpowiadających na lokalne potrzeby. W tym roku instytucje i placówki zajmujące się edukacją ekologiczną, mogły ubiegać się o przyznanie grantu w wysokości do 10 tysięcy złotych. W puli konkursu grantowego znajdowało się 100 tysięcy złotych.


Urząd Gminy w Pszczółkach „Na ratunek pszczołom” – zwycięski projekt

„Na ratunek pszczołom”  to projekt skierowany do mieszkańców gminy, skoncentrowany na akcji edukacyjnej dotyczącej ochrony pszczół. Jego celem jest inspirowanie działań przyjaznych tym owadom i pokazanie ich znaczenia dla środowiska naturalnego. Podczas realizacji projektu mieszkańcy gminy zostaną zaproszeni na zajęcia edukacyjne do Muzeum Miodu oraz do udziału w Pszczelim Miasteczku Edukacyjnym – pikniku edukacyjnym podczas Święta Miodu. Dodatkowo w Parku Lipowym posadzone zostaną rośliny miododajne: przede wszystkim lipy, ale też krzewy i rośliny zielne. W ramach projektu dzieci i młodzież będą mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat środowiska w licznych konkursach ekologicznych. Podsumowaniem działań będzie spot filmowy, promujący ideę ratowania pszczół.

 

„Po stronie natury” to unikalny wieloletni sojusz na rzecz przyrody liderów z różnych sektorów. W ramach programu od 2009 roku z powodzeniem współpracują ze sobą instytucja państwowa – Lasy Państwowe, organizacja pozarządowa  – Fundacja Nasza Ziemia  oraz organizacja biznesowa – Żywiec Zdrój S.A. Każda ze stron wnosi do niego wyjątkową wiedzę, doświadczenie i wkład praktyczny lub finansowy.  W ramach „Po stronie natury” organizowana jest coroczna akcja sadzenia miliona drzew w Beskidzie Żywieckim oraz ogólnopolski konkurs grantowy na projekty ekologiczne odpowiadające na potrzeby lokalnych społeczności. W pierwszych dwóch latach program funkcjonował pod nazwą „Moje Silne Drzewo”. Zadaniem „Po stronie natury” jest zwrócenie uwagi Polaków na problem ochrony środowiska naturalnego i potrzebę dbania o nie. Do programu może przyłączyć się każdy, kto chce zrobić coś dobrego dla przyrody i dobrze się przy tym bawić. Dotychczasowe działania przyczyniły się procesu odnawiania Puszczy Karpackiej – 4 milionami drzew obsadzono obszar o powierzchni ponad 715 ha. W ramach konkursu grantowego łącznym nakładem ponad pół miliona złotych dofinansowano do tej pory 89 projektów proekologicznych.

 

 

 

 

 

Źródło: mat. pras.

Fot. Jean-Luc 2005

Projekt i wykonanie: Mehowmy