Sztuka solidarności

Piątek, 2 września, był ostatnim dniem festiwalu Solidarity of Arts 2011. Tego dnia odbył się ostatni koncert  trwającego od 12 sierpnia święta Solidarności. Przez prawie miesiąc artyści z całego świata występowali na scenach Gdańska i fundowali widzom niesamowite przeżycia.

 

Solidarity of Arts jest swoista wizytówką Gdańska. Przyciąga wybitnych polskich i zagranicznych artystów do wyjątkowego miejsca narodzin wolności. W tym roku laureatami nagrody, dorocznie przyznawanej w ramach SofA, zostali Jerzy Janiszewski, twórca logotypu Solidarność, Krystyna Zachwatowicz, wybitna scenografka oraz Antoni Krauze, reżyser filmu Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł.

 

Organizatorzy tegorocznego Soldarity of Arts zapewnili bardzo wysoki poziom koncertów odbywających się w ramach festiwalu. I, Culture Orchestra, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego oraz organowy La Revolte des Orgues na długo pozostaną w pamięci. Festiwal miał też swoją część dramatyczną. Na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże miała miejsce premiera Sprawy operacyjnego rozpoznania na podstawie Płomieni Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój, który w latach osiemdziesiątych również walczył o słuszną sprawę.

 

Na szczególną uwagę zasługuje widowisko muzyczne Marcus +, które okazało się być przedsięwzięciem na skale europejską. Architektem i zarazem bohaterem tego wydarzenia był Marcus Miller, wybitny basista, który zasłynął współpracą z Milesem Davisem. Część sław zaproszonych na Marcus + odcisnęło swoje dłonie w Alei Gwiazd. byli to tri lok Gurtu, charyzmatyczny perkusista, Angelique Kidjo o anielskim głosie oraz Tomasz Stańko. Kilkugodzinny koncert na trzech scenach tych oraz innych sław, był z pewnością najważniejszym punktem programu tegorocznego Solidarity of Arts. Do zobaczenia za rok.

 

AF

Projekt i wykonanie: Mehowmy