4/5 naszej planety pokrywa woda, ale tylko 3% z tego nadaje się do picia. Ponad miliard ludzi na Ziemi nie ma do niej stałego dostępu, a co więcej, około 2,6 miliarda osób (to ponad 1/3 ludzkości!) nie ma możliwości korzystania z urządzeń sanitarnych zaopatrzonych w wodę.
Zasoby wody pitnej w Polsce są podobne do uchodzącego za kraj pustynny Egiptu? Obecnie na tle Europy zajmujemy dwudzieste drugie miejsce pod względem ilości wody przypadającej na jednego mieszkańca. Jest to niechlubne piąte miejsce od końca.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro, w ramach Agendy 21. Pierwsze obchody Światowego Dnia Wody odbyły się w 1993 roku, a ich ideą było uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Corocznie, przy okazji Dnia Wody ONZ zwraca uwagę na istotne aspekty związane z problematyką wody i jej braku. Każdego roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym przewodnim hasłem. W tym roku brzmi ono „Bezpieczeństwo wody i żywności”. Na całym świecie odbywają się konferencje oraz uroczystości. Chcąc podejrzeć gdzie i jak świętuje się tego dnia, możemy udać się na stronę http://www.unwater.org/worldwaterday/events
Wodę na co dzień traktujemy jako coś oczywistego. Przywykliśmy do stałego dostępu do niej do tego stopnia, że nawet nie wyobrażamy sobie, że pewnego dnia może jej nam zabraknąć. Mimo, że problem braku wody pitnej nie dotyka nas w Polsce bezpośrednio, oszczędzać i szanować wodę powinniśmy wszyscy.
Jak na co dzień oszczędzać wodę i co robić by uniknąć niepotrzebnych jej strat? Oto kilka wskazówek:
- Po pierwsze, warto sprawdzić uszczelki w kranach. Nieszczelne sprawiają, że woda zaczyna kapać i dziennie możemy w ten sposób stracić nawet 25 litrów.
- Po drugie – zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności. To niewiele, a jedna rodzina może zaoszczędzić w ten sposób aż do stu litrów wody dziennie!
- Po trzecie, warto zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz prysznica. To wersja szybsza, bardziej higieniczna i bez wątpienia bardziej oszczędna. Liczby mówią same za siebie – według statystyk zaoszczędzić możemy prawie 40 m3 wody rocznie.
- Po czwarte, używajmy programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach, jeżeli nie załadowujemy pełnego wsadu, albo gdy odpowiednio ubrania/naczynia są lekko zabrudzone, a przy myciu ręcznym napełnijmy jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem.
- I jeszcze jedno do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania możemy użyć deszczówki.
Te wszystkie powyższe czynności mają sens, ponieważ oprócz uzyskania efektu oszczędności wody osiągamy także oszczędność energii i czasu.
Przy okazji dzisiejszych obchodów Światowego Dnia Wody warto uświadomić sobie, że woda jest niezbędnym warunkiem rozwoju, który niestety nie dla każdego jest osiągalny. Niech Światowy Dzień Wody będzie inspiracją do świadomego podejmowania działań służących lepszemu gospodarowaniu zasobami wody. Pamiętajmy (ale nie tylko dzisiaj!) że zmieniając swoje codzienne nawyki możemy pomóc tym, którzy nie mają dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.
Kaja Chmielewska
Żaneta W.
Foto: Marlon Felippe