Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dzisiaj 19 sierpnia, zwykły, deszczowy dzień z odrobiną słońca, a jednak wyjątkowy. Dawno, dawno temu tego dnia zmarł cesarz rzymski, Oktawian August. Tego dnia w roku 1946 urodził się Bill Clinton, a 43 lata później, również 19 sierpnia Ryszard Kaczorowski został ostatnim prezydentem Polski na uchodźstwie. Jednak nie to będziemy dzisiaj świętować.

 

Święto

Na całym świecie już po raz trzeci obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Pierwszy raz świętowany był 19 sierpnia 2009. Data nie jest przypadkowa. Na datę święta, Organizacja Narodów Zjednoczonych wybrała rocznicę zamachu terrorystycznego na budynek misji ONZ w Bagdadzie w 2003. Zginęło w nim 22 pracowników oraz sam Wysoki Komisarz do Spraw Praw Człowieka ONZ i zarazem Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Iraku – Sergio Vieira de Mello.

 

Codziennie pracownicy pomocy humanitarnej udzielają pomocy milionom ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, kim są i gdzie się znaleźli, Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest świętem tych, którzy niosą pomoc innym ludziom. Dla potrzebujących często pomoc humanitarna oznacza tyle, co życie. Ochotnicy wyjeżdżają z bezpiecznych domów, żeby nieść nadzieję w obcych krajach gdzie brakuje wody, jedzenia czy ubrań.

 

Zaangażowanie

Co oznacza dzisiejszy dzień, dla Polaków? Po krótkiej ankiecie okazuje się, że niestety nikt nie ma pojęcia o istnieniu takiego święta. Nie mają nawet pomysłu, jak można je celebrować. Można zrobić to na przykład tak – Regularnie kupuje wodę pomagając PAH budować studnie w Sudanie. Wspieram też banki żywności, a ostatnio przyłączyłam się do wysłania paczki z drobiazgami dla dzieci w Afryce – mówi Marzena, policjantka. Można również skorzystać z ofert wolontariatu – Żeby zostać wolontariuszem, trzeba mieć motywację. To jedyny wymóg. Jeżeli jest motywacja, następnym krokiem jest odwiedzenie nas w biurze i rozmowa z koordynatorem, ale można tez wszystko załatwić mailowo. Następnie wolontariusze chodzą na szkolenia i dajemy sobie czas, żeby lepiej się poznać, a później zaczynamy działać. Wolontariusze robią różne rzeczy. Mamy wolontariuszy grafików, tłumaczy, a także osoby które pomagają pakować paczki – mówi Marta Al Amin, koordynatorka wolontariatu w Polskiej Akcji Humanitarnej. – Mamy obecnie już 31 liderów w województwie, każdy lider potrzebuje do współpracy od 20 do 25 wolontariuszy, więc serdecznie zapraszamy. Należy zalogować się tylko na naszej stronie oraz wypełnić krótki formularz. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić – trzeba mieć ukończone 16 lat. Wolontariusz jest pośrednikiem między rodziną a darczyńcą, którzy pozostają anonimowi – mówi Katarzyna Komers-Kortas, koordynatorka wojewódzka Szlachetnej Paczki.

 

Można również zainspirować się przesłaniem Sekretarza Generalnego ONZ: „Niech ci, którym chcemy dzisiaj oddać honor, będą dla nas inspiracją do podjęcia działań zmierzających do budowy lepszego świata i zjednoczenia wszystkich ludzi”.

 

Agnieszka Borkowska

Projekt i wykonanie: Mehowmy