Spacerując poznają historię Gdańska

Gdańskie Miniatury to cykliczne spacery w formie gry miejskiej organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej. Uczestników oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska, wędrówkom po mieście towarzyszy także portal iBedeker.pl.


Od września do czerwca 3 000 osób spacerowało szlakiem stylów architektonicznych w Gdańsku. 22 czerwca w sieni Instytutu Kultury Miejskiej odbyło się podsumowanie II semestru i rozwiązanie konkursu. Osoby i grupy, które prawidłowo odpowiedziały na pytania otrzymały kulturalne nagrody od trójmiejskich instytucji kultury i fundacji.



– Tegoroczny cykl spacerów poświęcony był stylom architektonicznym w Gdańsku. Oprócz spacerów dla uczniów (organizowanych w tygodniu) odbywały się sobotnie wycieczki otwarte dla wszystkich chętnych. Latem również zapraszamy na wycieczki. W sobotę 23 lipca odbędą się trzy tury spaceru szlakiem baroku – mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka Gdańskich Miniatur.



Zwiedzanie w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęło się od gdańskich zabytków stylu romańskiego: uczestnicy odwiedzili wtedy miejsce, w którym w 1308 roku stał Zamek Krzyżacki, Żurawia i kościół św. Mikołaja. Na dwa spacery podzielony był, licznie reprezentowany w Gdańsku, styl gotycki. Na szlaku wędrówki znalazły się m.in.: Wielki i Mały Młyn, Baszta Jacek, Dom Angielski czy Brama Chlebnicka. Zabytki renesansu i manieryzmu: Złotą Bramę, kamienicę Czirenbergów przy ul. Długiej 29, Ratusz Staromiejski czy Wielką zbrojownie poznawano w zimowych miesiącach.


Barok pokazano na przykładzie sieni gdańskiej czy Kaplicy Królewskiej przy kościele Mariackim. Przykładami rokoko i klasycyzmu były Brama Świętojańska, kamienica przy ul. Mariackiej 14 oraz niektóre kamieniczki przy Długim Targu, a eklektyzm i neostyle reprezentowały I Liceum Ogólnokształcące czy PAN Biblioteka Gdańska. Wycieczki zakończyły się w czerwcu. Na szlaku modernizmu i socrealizmu uczestnicy i uczestniczki zobaczyli m.in. Dom Technika czy Zieleniak.



Podsumowaniem spacerów będzie książka z trasami po stylach architektonicznych, która ukaże się jesienią. Będzie bezpłatnie przekazana gdańskim szkoła, a na stronie www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl do pobrania w formie elektronicznej. 


W każdym miesiącu letnim będą 3 bezpłatne spacery Gdańskich Miniatur. 23 lipca o 11.00, 12.30, 14.00 IKM zaprasza na grę „Style architektoniczne w Gdańsku – barok”. Miejsce zbiórki: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości Instytutu Kultury Miejskiej . Wstęp bezpłatny. 


O sierpniowym terminie i miejscach można przeczytać na stronach:

www.ikm.gda.pl i www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy