Seniorki i seniorzy opowiedzą o Stoczni

„Stocznia jest kobietą” to wspólna nazwa dla całego szeregu działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Ich markę docenia się już nie tylko w Trójmieście, ale również w skali całego kraju. Obecnie, po sukcesie dwóch edycji „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej”, rozpoczyna się trzecia odsłona projektu. Tym razem głównymi odbiorcami działań będą ludzie starsi.


„Stocznia jest kobietą – projekt seniorów i seniorek” zakłada aktywizację pomorskich seniorów poprzez serię warsztatów między innymi z zakresu obsługi komputera oraz tabletu, a także nauki obsługi przeglądarek internetowych i mediów społecznościowych. Pierwsze zajęcia komputerowe dla początkujących, rozpoczęły się na początku grudnia i potrwają do lutego 2015 roku. Seniorzy dwa razy w tygodniu uczą się na nich pracy z edytorami tekstu, obsługi poczty elektronicznej czy Skype. Organizatorzy, zachęceni wielkim zainteresowaniem i popularnością zajęć prowadzonych przez Beatę Wołkanowską w siedzibie „50 Alei”, na których bardzo szybko zabrakło wolnych miejsc, już planują uruchomienie dodatkowych grup w Instytucie Kultury Miejskiej.


– Projekt będzie trwał 16 miesięcy, do marca 2016 roku. Łącznie na wszystkich warsztatach mamy około 300 miejsc – mówi Marta Tymińska, trenerka równościowa i jedna z koordynatorek. Uczestnicy będą mogli wybrać, jakich umiejętności chcą się uczyć: współtworzenia aplikacji mobilnych, archiwizacji, prowadzenia i nagrywania wywiadów, oprowadzania po trasach turystycznych.


– Obecność na wszystkich warsztatach nie jest obligatoryjna, seniorzy mogą wybierać z naszej oferty to, co najbardziej ich interesuje – tłumaczy Marta. Wśród planowanych zajęć znajdą się na przykład warsztaty z praw autorskich. – Będziemy na nich mówić jakie mamy prawa do publikowania pamiątek, w jaki sposób można dzielić się tym, co chcielibyśmy przekazać dalej – mówi Marta Tymińska.


Podczas projektu zostaną zarejestrowane historie dotyczące pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej. Archiwizowane będą fotografie i dokumenty. –  Mimo że naszym głównym celem jest zbieranie informacji dotyczących Stoczni, chcielibyśmy, żeby dołączyli do nas również osoby, które nie miały z nią bezpośredniego kontaktu – mówi Tymińska. Rolą uczestników będzie nie tylko opowiadanie i przekazywanie wspomnień, ale także współtworzenie słuchowisk, od etapu pisania scenariusza, aż do momentu montażu i udźwiękowienia nagrań.


Rezultatami projektu tworzonego dla i wspólnie z seniorami będą: aplikacja mobilna, słuchowiska, wywiady oraz trasy spacerowe po terenach postyczniowych, na których przewodnikami będą mogli zostać przeszkoleni seniorzy. – Planujemy również wydanie publikacji książkowej, dlatego podczas całego projektu będziemy zachęcać uczestników do pisania własnych tekstów – kończy Tymińska.

 

 

 

 

Foto: villageontheisle.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy