Wręczenie międzynarodowej nagrody literackiej i tygodniowe święto poezji dla mieszkańców. Rozpoczyna się II Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. W programie między innymi spotkania autorskie, debaty, gry miejskie, koncerty i happeningi.
Międzynarodowa nagroda literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez miasto Gdańsk w 2008 roku. – Celem nagrody jest wyróżnienie wybitnych artystycznie zjawisk poetyckim podejmujących ten jeden z najistotniejszych tematów współczesności. Przyznawaną co dwa lata nagrodę otrzymuje poeta, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych, ale też jako prawa do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej – mówi Anna Czekanowicz, pomysłodawczyni nagrody i festiwalu, Dyrektor Biura ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Lista nominacji do nagrody Europejski Poeta Wolności powstaje na podstawie rekomendacji tłumaczy z siedmiu języków wylosowanych w danej edycji krajów. Nominowani poeci to: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Durs Grünbein (Niemcy), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina). Listę nominacji uzupełnia tom polskiego poety, Ryszarda Krynickiego, wybrany spośród tomów wskazanych przez redakcje pism literackich.
Laureata wybiera jury, w skład którego weszli: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rotenberg. Przewodniczącym kapituły jest prof. Krzysztof Pomian.
Festiwal Europejski Poeta Wolności to tydzień debat, pokazów filmowych, koncertów, happeningów, gier miejskich i spotkań z poetami oraz tłumaczami. – Zależy nam na tym, żeby festiwal był tygodniowym świętem poezji również dla mieszkańców, wydarzeniem otwartym na różne grupy odbiorców- zapowiada Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej, organizatora drugiej edycji festiwalu.
W programie między innymi „Głośniej!” – koncert młodej polskiej poezji (środa, 21 marca, Teatr Miniatura), „Wagary z poezją” – poetycka gra miejska i warsztaty dla dzieci i młodzieży (21-23 marca, Instytut Kultury Miejskiej), „Poeci Kina Europejskiego” – przegląd filmowy w klubie Żak (19-25 marca). W ramach festiwalu odbędzie się także, nawiązujący do trójmiejskich tradycji, konkurs poezji improwizowanej „Zlew w Buffecie” prowadzony przez Pawła „Konjo” Konnaka i Pawła „Paulasa” Mazura (22 marca, klub Buffet). Tego samego dnia w klubie Buffet wystąpi zespół Towary Zastępcze.
Ważną częścią festiwalu są debaty i spotkania z poetami. Uczestnicy festiwalu będą będą mogli wziąć udział w spotkaniu z każdym z nominowanych do nagrody poetów, autorami przekładów oraz z prof. Krzysztofem Pomianem – przewodniczącym jury. „Poezja w kryzysie” – to temat głównej debaty festiwalowej, w której udział wezmą Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg (23 marca, Dwór Artusa). W przeddzień festiwalu w Radiu Gdańsk odbędzie się debata „Wolność poezji, poezja wolności – o sile tekstów w muzyce”, z udziałem Tomasza Lipińskiego (Brygada Kryzys, Tilt), Pablopavo (Vavamuffin), Macieja Szajkowskiego (R.U.T.A), Ryszarda „Tymona”Tymańskiego (Miłość, Kury), Roberta Matery (Dezerter) (19 marca, Radio Gdańsk).
Dodatkowo, w programie festiwalu znajdują się happening poetycki Teatru Znak, debata o przekładach poezji oraz warsztaty literackie.
Laureata nagrody Europejski Poeta Wolności poznamy w sobotę, 24 marca. Gala w Teatrze Wybrzeże, w czasie której wystąpią Gaba Kulka, Wacław Zimpel, Olo Walicki i Kuba Staruszkiewicz, będzie transmitowana w TVP Gdańsk i retransmitowana w TVP Kultura.
Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie: www.europejskipoetawolnosci.pl
Źródło: mat. pras.