Powstanie ’44

W ramach akcji „Burza” 1 sierpnia 1944 roku wybucha powstanie. Armia Krajowa organizuje walki, w których biorą  udział tysiące Polaków. Z ukrycia wychodzi Polskie Państwo Podziemne- zaczyna działać oficjalnie. Walki trwają do 3 października.

 

Powstanie Warszawskie to największy zryw niepodległościowy polskiego podziemia i Armii Krajowej. Miało trwać kilka dni, zakończyło się po dwóch miesiącach.

 

W tym roku po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. To święto państwowe uchwalone zostało przez sejm w 2009 roku. Inicjatorem idei był, ówczesny prezydent, Lech Kaczyński.

 

W stolicy obchody rozpoczęły się już w piątek. Na  początek można było posłuchać koncertu  Jana Kaczmarka, któremu towarzyszył Leszek Możdżer oraz Orkiestra Polskiego Radia. Dla Warszawiaków przewidziano również grę miejską na Starym Mokotowie, możliwość zwiedzenia wnętrza śmigłowca na lotnisku wojskowym oraz obejrzenia spektaklu na temat Powstania Warszawskiego.

 

Gdańsk także przygotował się do obchodów 67. rocznicy Powstania. Uroczystość odbędzie się na Targu Rakowym. Obchody rozpoczną się, symbolicznym dźwiękiem syren, o godzinie 17.00. Gdańszczanie zaśpiewają hymn państwowy, wysłuchają wystąpień Prezydenta, oficjalnych gości, Komendanta Garnizonu Gdańsk. Odbędzie się również wspólna modlitwa, wręczenie odznaczeń państwowych i odegranie pieśni patriotycznej. Obchody zakończą się około godziny 18 złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Gdańskich Harcerzy.

 

Nie tylko w Trójmieście, ale w całej Polsce, o godzinie „W” zawyją syreny. Będzie to sygnał mający skłonić nas do refleksji. Do tego też apeluje Prezydent Adamowicz: Zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby 1 sierpnia o 17.00 na dźwięk syren zechcieli zatrzymać się w biegu spraw dnia codziennego i oddali hołd bohaterom sierpniowego zrywu Armii Krajowej i Warszawy sprzed 67 lat. Stańmy razem w milczeniu i oddajmy cześć żołnierzom Powstania Warszawskiego oraz setkom tysięcy warszawiaków za ich ofiarę życia i krwi w walce o wolną i niezawisłą Polskę. Jestem głęboko przekonany, że po raz kolejny razem godnie uczcimy w Gdańsku pamięć Powstania Warszawskiego oraz wszystkich tych, którzy walczyli i ginęli wówczas za naszą wolność. Powinniśmy więc zatrzymać się na chwilę i oddać hołd bohaterom. Wywiesić flagę narodową i nie zapomnieć, tak aby pamięć Powstania ’44 przetrwała kolejne pokolenia.

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy