Luty to najkrótszy miesiąc w roku, jednak pełen jest nietypowych świąt. W lutym obchodziliśmy już Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, Dzień Handlowca, wczorajszy dzień był Międzynarodowym Dniem Pizzy. 11 lutego przypada kolejne, choć zapewne mniej znane święto – Dzień Numeru 112.
112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym używanym w sieci telefonów stacjonarnych w Unii Europejskiej i w sieci telefonów komórkowych na całym świecie. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego, a ponadto numer można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM. Wystukanie numeru 112 z jakiegokolwiek telefonu spowoduje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, lub z jednostką Straży Pożarnej czy Policji. Warto pamiętać, że 112 używamy tylko w sytuacjach alarmowych, wymagających szybkiej interwencji. Aby nie obciążać linii, pozostałe sytuacje (np. kradzież) zgłaszamy pod telefonem alarmowym poszczególnych służb. Dla przypomnienia – Policja 997, Straż Pożarna 998 i Pogotowie Ratunkowe 999.
11 lutego ogłoszony został przez Unię Europejską Dniem Numeru 112. Alarmowy numer 112 działa w 27 krajach Unii Europejskiej, a w tym roku przypada dwudziesta pierwsza rocznica jego funkcjonowania. Pierwsze w Polsce Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa już od kwietnia 2009 roku w Małopolsce i obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Komisja Unii Europejskiej zachęca, by 11 lutego każdego roku poprzez przeróżne działania skierowane do mieszkańców przypominać o 112 jako wspólnym dla wszystkich numerze alarmowym.
Czemu to takie ważne? Wystukując 112 możemy uratować czyjeś życie. 11 lutego wszystkie państwa członkowskie organizują imprezy promujące numer ratunkowy, w Polsce Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazało w tym roku Poznań jako miejsce organizacji głównych wydarzeń.
Kaja Chmielewska
Foto: Alfredo Molina