MISJA: Zużyć 24 litry wody w ciągu dnia. Podejmujesz się? Uwaga! 3 minutowy prysznic to już 35-50 litrów!
Polska Akcja Humanitarna właśnie włączyła się do Thirsting for Justice Summer Challenge, to globalna akcja, której cel jest jeden: lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej znajduje się wielu ludzi na świecie, pozbawionych odpowiedniego dostępu do wody.
Jak włączyć się do akcji?
Wystarczy wybrać jeden dzień z kalendarza i w ten właśnie dzień zużyć jedynie 24 litry wody. Co dalej? Można swoje doświadczenia opisać na stronie akcji: palwaterchallenge.org lub podzielić się nimi na swoim blogu czy Facebooku.
Jak oni to zrobili?
Marina z Californii, podjęła wyzwanie i z przerażeniem obserwowała jak szybko ucieka jej dzienny limit wody. „1 litr zużyłam na umycie zębów i twarzy, 1 litr przelałam do butelki, żeby móc się napić podczas dnia, z kolejnego już litra przygotowałam poranną kawę. Nie umyłam naczyń po śniadaniu, a już zużyłam 3 litry wody!”.
Udziału w „mission impossible” podjęli się również Marc and Lucie z Francji. Ich wodomierz przed startem zadania wskazywał 27.310 m3. Lucie wzięła poranny prysznic (3 minuty), nie myjąc przy tym głowy. Marc postanowił tylko odświeżyć się mokrym ręcznikiem. W ramach oszczędności nie przygotowali całego dzbanka kawy, ale jedynie, dwie, małe filiżanki. Wodę w toalecie spuścili tylko 3 razy. Jaki był rezultat? 27.391 m3 na wodomierzu – nie udało im się wykonać zadania.
Wyzwania podjęła się również Claudia z Włoch „Zdecydowałam używać wody tylko do najważniejszych potrzeb: prysznic, toaleta, lunch i brudne naczynia. Wymyśliłam nawet sposób na toaletę. Za każdym razem biorąc prysznic, ustawiałam plastikowy kosz, dzięki temu tą wodę mogłam użyć ponownie, spłukując nią toaletę”. Claudia całe zadanie podsumowuje tak: „Dla mnie to było wyzwanie, a dla niektórych ludzi na świecie to codzienne życie”.
Ile wody zużywamy każdego dnia?
Kąpiel w wannie pochłania 120-160 litrów wody i nie jest to wcale dużo w porównaniu do wody, którą możemy zużyć podczas mycia samochodu: to aż 800 litrów. Jedno wciśnięcie guzika nad toaletą to od 9 do 16 litrów zużytej wody, ręczne mycie naczyń – 20 litórw, umycie rąk to już 1,4 litra. W Polsce średni wskaźnik zużycia wody w 2010 roku wahał się w miastach od 40,5 m3 w województwie mazowieckim do 30,1 m3 w podlaskim. W województwie pomorskim zużycie wody na jednego mieszkańca w 2010 roku wynosiło średnio 35,8 m3. Należy pamiętać, że 1 m³ = 1000 litrów, czyli przeciętny Polak zużywa ok. 400 litrów codziennie.
Jak oszczędzać?
Przede wszystkim z wody trzeba korzystać racjonalnie. Co to znaczy? Zakręcać częściej kran niż dotychczas, szczególnie przy myciu zębów, ale też przy myciu rąk: opłukaj dłonie wodą, zakręć kran, namydl, wyszoruj i ponownie odkręć kran, już tylko po to, żeby spłukać ostatecznie dłonie. Podobny trik możesz zastosować pod prysznicem – niech woda nie leci cały czas. Co jeszcze? Nie wylewaj wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety – co to znaczy? Nie wyrzucaj śmieci do toalety! Chusteczki nie spłukuj w toalecie, wyrzuć ją do śmietnika. Co jeszcze? Nie wylewaj litrów płynu do mycia naczyń, wystarczy tylko trochę, a naczynia będzie łatwiej spłukać, a to równoznaczne jest z mniejszym zużyciem wody. I pamiętaj! Ucz innych, a taką naukę najlepiej zacząć od dawania dobrego przykładu.
Foto: Marlon Felippe