PLAN NA WOLONTARIAT

Propozycja adresowana jest organizacji pozarządowych, które mają swoją siedzibę (lub siedzibę oddziału) na terenie województwa pomorskiego.

Wsparcie oferowane jest nieodpłatnie, w ramach programu Korpus Solidarności, ale liczba beneficjentów, która może wziąć udział w programie wsparcia, jest ograniczona.

Na program wsparcia składa się kilka etapów:

1/ Co, jak i gdzie?
Ewaluacja i diagnoza

Kluczem do rozpoczęcia efektywnej pracy nad jakąkolwiek strategią jest analiza obecnej sytuacji oraz identyfikacja potrzeb, wyzwań i oczekiwań. Na tym etapie przyjrzymy się Waszej organizacji w kontekście wolontariatu, poznamy Waszą specyfikę i realia otoczenia, w którym funkcjonujecie. Przyjrzymy się mocnym i słabym stronom w kontekście wprowadzenia lub rozwoju wolontariatu w organizacji. Porozmawiamy o rzeczach, które się udają, i o tych, które udają się trochę mniej. Zidentyfikujemy Wasz potencjał, pola rozwoju i wyzwania.

2/ Dokąd zmierzamy?
Warsztaty planistyczne

Zdiagnozowanie i zrozumienie sytuacji w obszarze wolontariatu, w jakiej aktualnie znajduje się Wasza organizacja, pozwoli nam na zdefiniowanie wizji wolontariatu, a następnie wytyczenie celów, na podstawie których określimy plan rozwoju wolontariatu dla Waszej organizacji.

3/ Jaki jest plan?
Mentoring w przygotowaniu planu rozwoju wolontariatu

Ten etap to praca nad strategią rozwoju Waszej organizacji w obszarze wolontariatu. Wspólnie z mentorem opracujemy „plan rozwoju wolontariatu” dla Waszej organizacji – będzie to program, wewnętrzny dokument organizacji o charakterze planistycznym, który niczym drogowskaz i latarnia pomoże Waszej organizacji rozwinąć skrzydła w obszarze wolontariatu. To katalog rozwiązań, zmian i narzędzi, które ukierunkują Waszą organizację i pomogą Wam osiągnąć zamierzone cele. Stworzymy program rozwoju, który – wdrażany krok po kroku – pozwoli Wam efektywnie i skutecznie zarządzać wolontariatem. Uporządkujemy i uzupełnimy dokumentację związaną z wolontariatem, pokażemy przydatne narzędzia. Podzielimy się także naszym doświadczeniem i dobrymi praktykami, które będą wspierać Was i inspirować na etapie wdrażania planu.

4/ Jak opowiadać o wolontariacie?
Konsultacje ze specjalistą ds. komunikacji i social media

Jednym z ważnych elementów planu jest dostosowanie przekazu, kanałów komunikacji oraz formy komunikatów do specyfiki i preferencji odbiorców działań Waszej organizacji. W ramach wsparcia będziecie mieli okazję do dodatkowych, nieodpłatnych konsultacji w zakresie komunikowania się z wolontariuszami i komunikowania działań wolontariackich.

5/ Potrzebujemy porady
Poradnictwo w trakcie wdrażania planu

Podczas wdrażania kolejnych etapów planu organizacja będzie mogła korzystać z nieodpłatnego poradnictwa i doradztwa naszych specjalistów.

6/ Czy nasze działania przynoszą oczekiwane efekty?
Ewaluacja


Ewaluacja jest kluczowym narzędziem wspierającym efektywne zarządzanie i rozwój. To niezbędne narzędzie, które pozwala na monitorowanie postępów, identyfikowanie obszarów wymagających poprawy i podejmowanie świadomych decyzji w celu doskonalenia jakości realizowanych działań. Dlatego też w ramach programu w przyszłym roku będziecie mieli możliwość skorzystania ze wsparcia w przeprowadzeniu ewaluacji działań wdrażanych w oparciu o plan rozwoju wolontariatu.

  • O wsparcie mogą aplikować organizacje pozarządowe, które mają swoją siedzibę (lub siedzibę oddziału) na terenie woj. pomorskiego i realizują działania na rzecz mieszkańców woj. pomorskiego.
  • Do wsparcia zostaną zakwalifikowane wybrane organizacje, wyłonione w drodze konkursu – zakwalifikowanie się do programu wsparcia odbywa się w drodze konkursu, co oznacza, że złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem wsparcia.
  • Z każdą zakwalifikowaną organizacją zostanie uzgodniony indywidualny tryb współpracy, forma i harmonogram spotkań, odpowiadający jej potrzebom i możliwościom.
  • Spotkania będą odbywać się stacjonarnie (w Gdańsku lub w miejscu wskazanym przez organizację – na terenie woj. pomorskiego) i/lub zdalnie.
  • W trakcie oceny merytorycznej pod uwagę będą brane m.in. następujące kryteria: klarowność opisu, motywacja do udziału w programie, wpływ na rozwój wolontariatu w organizacji.
  • Termin przyjmowania zgłoszeń do programu – 24.06.-15.07.2025 roku do godz. 23:59
  • Współpraca realizowana będzie według harmonogramu ustalonego indywidualnie z wyłonionymi podmiotami, w okresie 01.08-30.11.2025 r.

Wypełnij formularz dostępny pod adresem: https://tiny.pl/59btsq64

Nabór wniosków prowadzony jest w terminie 15.07.2025 roku do godz. 23:59.

Informacja o organizacjach zakwalifikowanych do wsparcia zostanie ogłoszona na stronie www.wolontariatgdansk.pl oraz przesłana drogą mailową w terminie do 20 czerwca 2025 roku.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z koordynatorką Korpusu Solidarności w woj. pomorskim:
Natalia Meszko
mail: ks@wolontariatgdansk.pl
tel. 58 772 42 21

Projekt i wykonanie: Mehowmy