Czy można oddychać zającem? Wiktor Polak, absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, próbował. Przebieg tego oraz innych eksperymentów w postaci krótkich filmów można było obejrzeć 21 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku w kolejnym wydarzeniu z cyklu Parakino.
Sam artysta mówi o sobie: „Lubię gdy coś jest śmieszne i przykre, kiedy działanie twórcze stanowi obraz ludzkiego życia”. To widać także w jego pracach – filmy pozornie nieskomplikowane, zazwyczaj nie zawierające wypowiedzi, jedynie obraz, rzadko dźwięk, swoją prostotą zmuszają odbiorców do przemyśleń. Wspomniany film o zającu, czy raczej „oddychaniu zającem” jest, jak powiedział Wiktor Polak na czwartkowym spotkaniu, o miłości – osoby w związku stwarzają ograniczenia sobie nawzajem, pozbawiając się przestrzeni i powietrza. Kolejnym przykładem z 13 prezentowanych filmów jest Spacer czyli, według autora, opowieść o poszukiwaniu miłości i bliskości. W jaki sposób? Poprzez taniec, dotyk, pocałunek.
W autorskich filmach zwraca uwagę na to, co trudno jest dostrzec – próbuje przekazać swoje spojrzenie na niektóre kwestie, związane z życiem w społeczeństwie i dostosowywaniem się do niego, starając się dotrzeć do ich przyczyny, ale jednocześnie nie pozbawiając widza możliwości domysłów i własnych interpretacji.
Wiktor Polak ma na swoim koncie wystawy i prezentacje podczas festiwali sztuki w Słupsku, Poznaniu, Łodzi (mieście, z którego pochodzi) oraz Gdańsku. Ważnym osiągnięciem jest udział w Recontres Internationales Paris/Berlin/Madrid – Overture de la manifestation 2010 w Centrum Pompidou.
Cykl wydarzeń zatytułowanych Parakino kontynuowany będzie w ciągu następnych tygodni. 1 marca odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Radkiewicz zatytułowane „Po obu stronach kamery – o twórczości kobiet w sztuce i kinie współczesnym”.
Marta Gieda
Foto: www.gdansk.pl