Ostatni tydzień Tuwima

Do 23 lutego można obejrzeć wystawę ilustracji do utworów Juliana Tuwima dla dzieci. W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku zobaczyć można rysunki wykonane przez najbardziej znanych polskich grafików.


Autor tekstów kabaretowych, tłumacz literatury rosyjskiej i esperantysta to mniej znane oblicza Juliana Tuwima. Sławę przyniosła mu przede wszystkim twórczość skierowana do dzieci. Takie utwory jak: „Abecadło”, „Pan Hilary” czy „Bambo” znają chyba wszyscy. Ilustracje do tych i innych wierszy dziecięcych można podziwiać do 23 lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku. Na wystawę pod tytułem „Tu Tuwim” składają się rysunki najbardziej znanych polskich grafików.


Ilustracje do „Lokomotywy”, „Rzepki” i „Ptasiego radia” już w 1934 roku przyniosły rozgłos duetowi Lewitt-Him. Z twórczością Tuwima zmierzył się m.in. Jan Marcin Szancer, autor ilustracji z okładek „Świerszczyka”, pisma dla dzieci. Próbę wyobraźni podjęli również graficy reprezentujący słynną polską szkołę ilustracji książkowej. Wśród nich są: Lenica, Butenko, Truchanowska czy Stanny. Najmłodsi rozpoznają najnowsze opracowania wierszy autorstwa młodych graficzek: Małgorzaty Gurowskiej, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Agnieszki Kucharskiej-Zajkowskiej czy Anny Niemierko, a także Gosi Urbańskiej-Macias i Justyny Wróblewskiej. Ostatnie dwie panie za ilustracje do książki „Tuwim. Wiersze dla dzieci” zostały utytułowane nagrodami w Bolonii i Bratysławie.


Być może niektóre z tych nazwisk mówią nam niewiele. Ta wystawa to jednak podróż w czasie. Dzięki niej przypomnimy sobie ulubione lektury z dzieciństwa. Wrócimy również do obrazków, które rozśmieszały. Czy zgadzacie się z wizją rysowników? Czy może Waszym zdaniem Słoń Trąbalski wyglądał inaczej? Odpowiedzi szukajcie na wystawie „Tu Tuwim”. Wstęp bezpłatny.

 

 

Ania Dąbrowska

 

 

 

 

 


Foto: oczytany-analfabeta.blog.onet.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy