FUNDACJA "DR CLOWN" Oddział w Gdańsku

PROGRAM TERAPII ŚMIECHEM I ZABAWĄ

Gelontologia to prawidłowe określenie terapii śmiechem /greckie gelos znaczy śmiać się/. Na całym świecie terapia ta zyskuje coraz większą popularność w służbie zdrowia. W Polsce program terapii śmiechem i zabawa od 12.07.1999 Roku /oficjalna data rejestracji/ prowadzi z powodzeniem Fundacja „Dr Clown”. Kolorowi clowni – terapeuci pracują w polskich szpitalach dziecięcych, placówkach specjalnych, domach pomocy społecznej, świetlicach socjo-terapeutycznych, domach dziecka i wszędzie tam gdzie przebywają chore lub niepełnosprawne dzieci. Realizowany przez nich program terapii śmiechem i zabawa jest bardzo dobrze oceniany i przyjmowany przez dzieci, rodziców, pracowników szpitali i innych placówek. Stale powiększa się liczba Oddziałów Fundacji działających w różnych miastach naszego kraju a kilkuset wolontariuszy dociera do ponad 50 szpitali i 30 placówek specjalnych w Polsce. Wykorzystują oni swoja wiedze teoretyczna i umiejętności praktyczne, aby wczuwać się w potrzeby psychiczne dzieci i rozładowywać stresy i napięcia nerwowe związane z choroba, bólem czy rozłąka z najbliższymi. Do tego celu wykorzystują różne formy i metody pracy, które poznają na licznych kursach i szkoleniach organizowanych przez naszych szkoleniowców lub animatorów z zewnątrz. Program terapii śmiechem ciągle jest doskonalony, modyfikowany i dostosowywany w zależności od jego odbiorców. Inaczej pracujemy w szpitalu a inaczej w placówce specjalnej, inaczej na oddziale chirurgicznym a inaczej na pediatrii, inaczej w świetlicy a inaczej w hospicjum. Bo tak naprawdę, to nie ma jednej formy czy metody pracy, która wzbudzałaby radość u wszystkich /może poza obdarowywaniem prezentami!!/. A korzyści ze smiechoterapii są ogromne.

Gdy się śmiejemy, szybciej krąży nasza krew, powodując obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka zawału. Podczas śmiechu masowane są nasze wewnętrzne narządy, pogłębia się oddech, dotlenia mózg. Częste śmianie się wpływa dodatnio na układ odpornościowy, czyli tak naprawdę na stan całego naszego organizmu.
Śmiech, co wydaje się oczywiste, poprawia stan naszej psychiki. Wydzielanie endorfin – popularnie nazywanych hormonami szczęścia - powoduje, ze puszczają napięcia i blokady w ciele związane ze stresem. Podczas śmiechu zapominamy o problemach. Dlatego terapie śmiechem włącza się w leczenie depresji. Już sam uśmiech dobrze na nas działa. A częsty śmiech pozytywnie wpływa na widzenie siebie i świata, poprawia również relacje z innymi ludźmi – pomaga nawiązywać kontakty, przełamywać nieśmiałość.
Badania przeprowadzone w USA na Uniwersytecie Maryland sugerują, iż śmiech i poczucie humoru mogą chronić przed chorobami serca. Codzienna dawka śmiechu (na przykład w postaci oglądania filmów komediowych) powinna być zalecana przez lekarzy, tak samo jak odpowiednie ćwiczenia czy dieta.
Śmiech wykorzystywany jest również w leczeniu raka. W ośrodku Southwestern, stanowiącym regionalne centrum Ośrodków Leczenia Raka w Ameryce (Cancer Treatment Centers of America) raz w tygodniu odbywają się zajęcia z terapii śmiechem, podczas których pacjenci „uczą się”, jak wykorzystać śmiech i poczucie humoru w walce z choroba. Otrzymują takie wskazówki: przynajmniej raz dziennie głośno się śmiej, oglądaj zabawne filmy, czytaj strony gazet i pism z zabawnymi obrazkami, otaczaj się ludźmi, którzy maja duże poczucie humoru…

W liczbach wygląda to tak:

96 procent amerykańskich szefów firm wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia.
Podczas śmiechu pracuje kilkanaście mięśni twarzy.
1 minuta śmiechu to tyle, co 45 minut relaksu.
Śmiech do łez to aż 20 spalonych kalorii.
Radość z dobrego dowcipu jest warta 3 minuty aerobiku.
Kwadrans żartowania to jak 10 minut wiosłowania.
Podczas śmiechu krew dotlenia komórki w ciele nawet 6 razy szybciej.
Samotni ludzie sieja się 30 razy rzadziej.

UŚMIECH DLA SENIORA
Dorosłych również „leczymy” uśmiechem

Fundacja „Dr Clown” od kilku lat realizuje program terapii śmiechem dla osób dorosłych. Jego celem jest wsparcie emocjonalne Pacjentów, których wiek lub choroba wyrzuciła poza nawias aktywnego życia i którzy borykają się z napięciem emocjonalnym, jakie taka sytuacja wytwarza w każdym człowieku.

GOOGLE MAP
Projekt i wykonanie: Mehowmy