Stowarzyszenie Arteria

Stowarzyszenie Arteria powstało w 2009 roku. Prowadzi działania z zakresu edukacji kulturalnej i animacji kultury na terenie Trójmiasta – dotąd realizowane projekty to: "Women for Democratic (R)evolution", "Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej". Festiwal Rytmu i Ognia w Grdyni FROG, „Akcja! Komiks w ruchu”, „Sąsiadki – Nachbarinnen”, „Dziewczyny też rysują komiksy!” (pierwsza i druga edycja), „Klisze i piksele. Edukacja wizualna”, „Legendy gdańskie w dziecięcej twórczości animowanej”, „Świat Praw Człowieka”, „VHS Hell”. Uczestniczyliśmy w międzynarodowych projektach: "United Colors", Dance Film “Memento Mori”– Presenting Historical Places of V4 Countries", "Flipchart Re.Activation!" oraz trzy edycje projektu "Stocznia jest kobietą". W 2014 roku Stowarzyszenie współpracowało także z Fundacją Nowoczesna Polska i było partnerem przy Wielkim Turnieju Edukacji Medialnej.

Obszarem naszych działań są dziedziny z pogranicza sztuk albo takie, które znajdują się na peryferiach kultury. Zależy nam na odkrywaniu tego, co w kulturze pominięte bądź niedowartościowane i docieranie do grup, które mają utrudniony dostęp do danych dziedzin artystycznych i kultury.

W ciągu sześciu lat działalności stowarzyszenie było dotowane z grantów pochodzących z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Urzędów Miasta Gdyni, Gdańska i Sopotu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Polsce i Fundacji Orange.

Nasze projekty były obejmowane patronatami i partnerstwami na poziomie regionalnym i ogólnopolskim.

W 2014 Arteria została wyróżniona nagordą EDUinspiracje przyznawaną przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Polsce. Poza tym projekt "Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej" został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiej Giełdy Projektów organizowanej przez Platformę Kultury oraz Narodowe Centrum Kultury.

GOOGLE MAP
Projekt i wykonanie: Mehowmy