Infolinia i forum onkologiczne to najnowsze inicjatywy mające ułatwić funkcjonowanie chorym na raka, ich rodzinom oraz wszystkim, którzy boją się tej choroby lub pragną poszerzyć wiedzę na jej temat. Oba przedsięwzięcia realizowane są w Gdańsku z udziałem wolontariuszy.
Na posiedzeniu Rady Programu „Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013” przedstawione zostały szczegóły funkcjonowania pierwszej w Polsce infolinii onkologicznej. Na zebraniu pojawiła się wicemarszałek województwa pomorskiego, Hanna Zych-Cisoń.
Forum onkologiczne, w przeciwieństwie do infolinii, działa już pełną parą. Na stronie zawarte są informacje m.in. na temat leczenia nowotworów, przebiegu choroby, praw pacjenta oraz sposobu postępowania z cierpiącym na raka. Osoby korzystające z forum mogą zadawać pytania, na które odpowiedzi udzielą wolontariusze – onkolodzy, psycholodzy, chirurdzy, pracownicy hospicjum.
Magdalena Kręczkowska, prezes Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO-SPERO tworzącej forum, w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” opowiedziała o oczekiwaniach względem nowego portalu: – Zamarzyło się nam, by chorzy i ich bliscy mieli gdzie zadać pytania spędzające im sen z powiek i mogli uzyskać pomoc, a ta nie ogranicza się tylko do świata wirtualnego. Pomoc forumowiczom polega przede wszystkim na ich aktywnej edukacji, a także na odnajdywaniu wśród opisanych historii takich, gdzie możemy pomóc w realu. Takie przypadki przekierowujemy do właściwego ośrodka czy lekarza, gdzie proces diagnostyczno- terapeutyczny może się odbyć sprawniej lub profesjonalniej – .
Wiadomo, że infolinia będzie działać w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Informacji całodobowo udzielać będą wolontariusze. Chorzy dzięki nim dowiedzą się np. w jakich placówkach najlepiej wykonać mammografię, USG, tomografię i rezonans magnetyczny, gdzie mieszczą się poradnie onkologiczne, przeciwbólowe i hospicja, jak wygląda diagnostyka raka oraz jakie są sposoby leczenia tej choroby.
Województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce pod względem zachorowań na nowotwory. Pocieszające jest jednak to, że problem dostrzeżono, a na terenie Pomorza działa wiele organizacji chcących pomagać chorym i zapewnić wczesną diagnostykę. Takich inicjatyw nigdy za wiele.
Justyna Bastrzyk