Radni uznali, że najlepiej będzie jeśli mieszkańcy Sopotu zjawią się na specjalnie zorganizowanych spotkaniach oraz wypełnią ankiety.
Z takiego rozwiązania nie są jednak zadowoleni prezydent Sopotu, Jacek Karnowski oraz przewodnicząca Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, Grażyna Czajkowska. Czajkowska uważa, że powinno zostać powołane Forum Mieszkańców, na którym dokładnie rozważano by pomysły Sopocian. Również prezydent Karnowski stanowczo twierdzi, że budżet miasta powinien być przez mieszkańców omawiany w całości.
Sopot jest pierwszym polskim miastem, które przyjęło ideę budżetu obywatelskiego. Stało się to za sprawą nieformalnej grupy o nazwie Sopocka Inicjatywa Rozwojowa. Idea ta zakłada, że o części budżetu miasta decydują mieszkańcy, a nie radni.
Wspólne decydowanie o budżecie przez mieszkańców pozwala im poczuć się jego pełnoprawnymi autorami, aktywizuje oraz uzmysławia im wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Jest jeszcze jedna zaleta budżetu obywatelskiego – o wydatkowaniu decydują mieszkańcy miasta, którzy sami najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne.
Początki zawsze są trudne, ale sopoccy radni na pewno porozumieją się i mieszkańcy kurortu wkrótce będą mogli zdecydować jakie inwestycje ich zdaniem są miastu potrzebne. Poza tym długie negocjacje w obrębie Sopotu pomogą innym miastom, które w przyszłości zdecydują się wprowadzić ideę budżetu obywatelskiego, ponieważ będą one mogły wzorować się na nadmorskim kurorcie.
Justyna Bastrzyk