Niezwykłe centrum dla bezrobotnych otwarte

Ponad 500 osób ma skorzystać do końca roku z usług otwartego w poniedziałek Centrum Rozwoju Osobistego Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. Zakłada się, że ponad 30 proc. bezrobotnych po szkoleniach organizowanych przez centrum znajdzie zatrudnienie. 


Koordynator centrum Sylwia Dymnicka-Iwaniuk wyjaśniła, że centrum będzie organizować szkolenia i warsztaty mające pomóc osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy. Poinformowała, że z usług centrum do końca roku może skorzystać ponad 500 bezrobotnych. Szacuje, że ponad 30 proc. z nich po szkoleniach i warsztatach może znaleźć zatrudnienie. Wyjaśniła, że będą organizowane mniej więcej trzytygodniowe szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy, w ramach których odbędą się m.in. zajęcia praktyczne i testy kompetencji.


W szkoleniach uczestniczyć będą m.in. pracodawcy oraz specjaliści, np. wizażysta, prawnik, psycholog, stomatolog, aktor i filozof. Zakłada się, że do końca roku w tego typu szkoleniach weźmie udział ponad 300 osób. Dla ponad 200 osób mają być organizowane trzydniowe warsztaty oraz jednodniowe porady.  Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku Roland Budnik tłumaczy, że podczas szkoleń będą udzielane porady bardzo konkretnie odpowiadające na potrzeby bezrobotnych. „Jak np. za 15 zł ubrać się ładnie w lumpeksie i pójść na rozmowę, i dobrze się zaprezentować; będą spotkania ze stomatologiem, który powie w jaki sposób tanio poprawić stan uzębienia, jakie usługi może sfinansować NFZ” – wyjaśnił. Aktor ma mieć zajęcia poświęcone tzw. mowie ciała, psycholog m.in. na temat poczucia własnej wartości i jego roli w życiu, a filozof ma przedstawić różne filozofie i ich wpływ na życie.


  „Oferty pracy są, tylko poszukujący zatrudnienia nie zawsze wiedzą, jak sprostać oczekiwaniom pracodawcy, jak zaprezentować swoje atuty i tego będziemy uczyć” – tłumaczy.  Budnik poinformował dziennikarzy, że jest to pierwsza w kraju tego typu placówka. „To będzie miejsce, gdzie specjaliści pomogą, nauczą pewnych metod, technik poszukiwania pracy, jak to robić, jak się przygotowywać do rozmowy z pracodawcą, jak się prezentować” – tłumaczył.


Uczestnicy zajęć w centrum będą mieli do dyspozycji 10 komputerów z dostępem do internetu.  Z usług centrum mogą skorzystać osoby zarejestrowane w PUP w Gdańsku, które zostaną zakwalifikowane m.in. na podstawie rozmowy z doradcą zawodowym.  Centrum będące częścią PUP mieści się w Domu Technika NOT w Gdańsku przy ul. Rajskiej. Jego działalność będzie finansowana głównie z Funduszu Pracy przeznaczonego na szkolenia. Przygotowanie dwóch pomieszczeń na potrzeby centrum sfinansowano z budżetu Gdańska. 


W Gdańsku zarejestrowanych jest niespełna 14 tys. bezrobotnych. Na koniec 2013 roku stopa bezrobocia w mieście wynosiła 6,6 procent. W woj. pomorskim stopa bezrobocia wynosiła 13,3 proc., a bez pracy było 114 tys. osób.

 

 

 

 

 

 

PAP

Foto: http://www.pup.gda.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy