Międzynarodowy Dzień Demokracji

Wiele osób zapytanych, czy wczorajszy dzień był dniem szczególnym, odpowiada po głębszym zastanowieniu: „nie” lub „nie wiem”. Tymczasem obchodziliśmy wczoraj wielkie święto.

 

Na początek krótka lekcja. Od 2007 roku 15 września nazywany jest Międzynarodowym Dniem Demokracji. Święto zostało ustanowione przez ONZ 8 listopada – w rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji. Co oznacza tak często używane dziś słowo Demokracja? Geneza jest bardzo prosta – Demos, czyli lud, a używając współczesnego języka – społeczeństwo. Krateo – rządzę. Z połączenia tych dwóch członków otrzymujemy wyrażenie znaczące dosłownie rządy ludu/społeczeństwa. Patrząc na Polską demokrację, można stwierdzić, że na tle innych państw jest to demokracja bardzo młoda – wręcz raczkująca. Wielkie zmiany ustrojowe nastąpiły dopiero w 1989 roku, a pierwsze demokratyczne, wolne wybory, odbyły się dwa lata później. Od tej pory Polacy mogą decydować o tym, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę, podejmował ważne decyzje, wprowadzał zmiany i rozwijał nasz kraj. Jednym słowem staliśmy się społeczeństwem obywatelskim, mającym realny wpływ na to co dzieje się wokół nas.

 

Przy okazji zbliżających się wielkimi krokami wyborów parlamentarnych, zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Nie pozwólcie by ktoś decydował za Was – wybierzcie partię, która jest najbliższa naszym przekonaniom, bez względu na opinię rodziny, znajomych czy mediów. Uważacie, że nie macie na kogo głosować? Zaprotestujcie i oddajcie głos nieważny – macie do tego prawo. Oprócz wyborów parlamentarnych dotyczących wyższego szczebla, warto uczestniczyć w głosowaniu na władze miasta oraz Rady Dzielnic, które podejmują decyzję mające najbardziej zauważalny i odczuwalny wpływ na nasze codzienne życie. Warto brać udział we wszelkich referendach, spotkaniach organizowanych z przedstawicielami miast, żeby decydować o tak przyziemnych sprawach jak chociażby, budowa chodnika, przystanku autobusowego, postawieniu pomnika przed blokiem itp.

 

Pokażmy, że mamy świadomość swoich praw i równie świadomie z nich korzystamy. Doceniajmy wolność i cieszmy się nią!

 

Joanna Małysz

Projekt i wykonanie: Mehowmy