W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych. W lipcu najbardziej żarliwi jego sygnatariusze spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobistej wolności każdej istoty ludzkiej. Wkrótce potem Peter Beneson zwrócił się do znanej plastyczki, Diany Redhouse, o zaproponowanie znaku dla nowej organizacji.
Znakiem, logo, a wkrótce symbolem obrony praw człowieka stała się prosta, owinięta drutem kolczastym, czarno-biała świeca. Inspiracją do dokonania takiego właśnie wyboru było stare chińskie przysłowie wielokrotnie spotykane w literaturze angielskiej: lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność.
Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. 10 grudnia 1961r. zapalano pierwszą świeczkę Amnesty International i tak ruch rozpoczął swoją działalność. Dzisiaj swoich działaczy ma w każdej części świata. Organizacja zrzesza około 3 milionów członków i zwolenników w ponad 150 krajach, a w 1977 roku została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.
Jak działa Amnesty?
Przede wszystkim organizuje kampanie, które polegają na badaniu konkretnego problemu. Jak taki problem jest badany? Amnesty zbiera informacje od wiarygodnych źródeł, analizuje je, posiada własnych ekspertów i obserwatorów, którzy tworzą raporty i przekazują ich wyniki dziennikarzom. Podczas kampanii Stop Torturom w Wojnie z terroryzmem Amnesty Polska skierowało 782 petycje do Premiera Donalda Tuska w sprawie śledztwa Prokuratury Krajowej odnośnie więzień CIA w Polsce. W kampanii „Świat wolny od kary śmierci”, specjaliści Amnesty sporządzili raport, który oszacował, że w 2009 roku wyroki śmierci wykonano na 714 osobach, a 2001 osób skazano na karę śmierci w 56 krajach. Ponadto ruch działa organizując pilne akcje, czyli ogólnoświatowe akcje wysyłania listów-apeli w sprawach konkretnych osób. Dzięki pilnym akcjom udało się przez ostatnie 30 lat uratować 16600 osób.
Maraton Pisania Listów
W Polsce od ponad 20 lat aktywnie działa 14 grup lokalnych Amnesty International. Organizują przeróżne akcje: demonstracje, protesty, happeningi. Jedną z takich akcji jest organizowany od 10 lat 24-godzinny Maraton Pisania Listów. W dniach 10-11 grudnia będzie można napisać list choćby do Kim Dzong-Ila, domagając się zamknięcia obozu pracy Yodok i uwolnienia przebywających tam więźniów politycznych, czy napisać list wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego za wpisy na facebooku 20 letniego studenta z Azerbejdżanu . W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
Gdzie pisać?
Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w wielu krajach na całym świecie. W województwie pomorskim Maraton odbywa się w dziesięciu miejscach. W Trójmieście list będzie można napisać w Kawiarni „Młody Byron”/Towarzystwo Przyjaciół Sopotu Od 12:00 10 grudnia do 12:00 11 grudnia, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w Liceum Ogólnokształcącym nr VI Od 12:00 10 grudnia do 12:00 11 grudnia. Maraton zorganizował również Gdański Uniwersytet Medyczny, tam można było pisać od 13:00 6 grudnia do 13:00 7 grudnia.
Jak pisać?
Listy można pisać również u siebie w domu. Wystarczy zaprosić rodzinę czy znajomych, przygotować kartki, długopisy, koperty, znaczki I wydrukowane opisy bohaterów i bohaterek Maratonu Pisania Listów. Listy trzeba później jak najszybciej wysłać, a później podzielić się z Amnesty tym, ile listów udało Ci się napisać – wyślij informację z ilością listów na adres: maraton@amnesty.org.pl
Pisanie listów nie każdemu wychodzi, więc warto skorzystać z kilku rad: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Można również skorzystać z gotowego wzoru listu zamieszczonego na stronie http://amnesty.org.pl/maraton2011/ Jeżeli jednak pisanie listów to rzecz, która kompletnie nas nie przekonuje, możemy po prostu dorzucić się do znaczków.
AL